Zakup własnego mieszkania to świetna sprawa – zwłaszcza, jeżeli sprzedaje je deweloper i jest ono usytuowane w jednej z jego nowszych inwestycji. Wreszcie możemy się w pełni usamodzielnić – nie tylko od rodziców, ale od wynajmujących nam swoje pokoje czy mieszkania osób prywatnych. Co więcej – w końcu możemy zrobić wszystko tak, jak chcemy, od początku aż do samego końca. Tak naprawdę jednak sam zakup jest jedynie pierwszym poważnym krokiem w całej naszej inwestycji – drugim, równie istotnym, jest odebranie już gotowego mieszkania z rąk dewelopera. Poniższy poradnik ułatwi nam zadbanie o to, że mieszkanie będzie spełniało nie tylko nasze oczekiwania, ale też wszelkie normy techniczne, które spełniać powinno.
Jak ważny jest odbiór techniczny i udział osoby trzeciej
Odbiór techniczny mieszkania, którego przygotowania od podstaw podjął się deweloper nie jest ważny. Jest najważniejszy w całym procesie nabywania własnego lokum. To on pozwala nam upewnić się, że jest ono w dobrym stanie technicznym, spełnia wszystkie normy narzucane nie tylko przez nas, ale i ogólne zasady budownictwa. Przede wszystkim jednak za jego pośrednictwem dowiemy się, czy wszystkie warunki zawarte między nami a właśnie deweloperem zostały spełnione, a my możemy się wprowadzać bez obawy o dach nad własną głową i o to, czy ściany zaczną się nagle sypać, czy też jednak możemy im zaufać.
Z uwagi na powagę całego działania powinniśmy się zastanowić, czy nie zabrać na odbiór osoby trzeciej. My z pewnością będziemy podekscytowani samą perspektywą oficjalnego odbierania kluczy oraz faktem przeprowadzki – warto mieć więc ze sobą kogoś, kto po prostu spojrzy na wszystko chłodno, z perspektywy trzeciej osoby. Nie możemy zakładać, że deweloper musi wszystko zrobić dobrze. Sam fakt, że tak się nie stanie nie czyni go zresztą złym deweloperem – błędy zdarzają się wszędzie, jednak do nas należy ich ostateczne wypatrzenie i zgłoszenie. Sam deweloper musi je natomiast naprawić.
Idealnym rozwiązaniem dla nas byłoby zabranie ze sobą na odbiór osoby, która zna się na rzeczy – może to być inżynier, profesjonalny dekorator wnętrz albo po prostu osoba, która zajmuje się remontowaniem mieszkań i po prostu ma doświadczenie w walce z usterkami. Któż może wiedzieć więcej o tychże usterkach, rzadziej i częściej pojawiających się w mieszkaniach ludzi?
Co, jeśli na odbiór udajemy się sami?
Niejednokrotnie zdarza się tak, że nie mamy możliwości zabrania ze sobą drugiej osoby. Jeżeli podjęliśmy decyzję o w pełni samodzielnym odbiorze, musimy zadbać o kilka rzeczy, które pozwolą nam go wykonać tak dokładnie, jak to tylko możliwe:
– zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia – weźmy ze sobą kątownik, miarkę, poziomicę, próbnik napięcia i wszystko inne, co będzie mogło nam pomoc w ocenie poprawności wykonania poszczególnych rzeczy;
– umówmy się o odpowiedniej porze – za dnia widać najwięcej, więc lepiej wybierzmy taką właśnie porę; nie spieszmy się, mamy dowolną ilość czasu na sprawdzenie wszystkiego;
– sporządźmy listę najczęstszych błędów – pomoże nam ona upewnienie się, że o niczym nie zapomnieliśmy i rzeczywiście sprawdziliśmy absolutnie wszystko.
Jeżeli już dojdzie do odbioru, po raz kolejny musimy pamiętać, że mamy na niego tyle czasu, ile tylko chcemy – niezależnie od tego, czy przedstawiciel, który ma zamiar podpisać z nami protokół będzie się spieszył, czy nie. Nie dajmy się presji i sprawdźmy wszystko tak dokładnie, jak tylko się da. W czasie samego odbioru warto, abyśmy wykonali co najmniej poniższe czynności:
– sprawdźmy, czy instalacja elektryczna działa, podobnie, jak dostęp do Internetu światłowodowego i mediów – jak wiadomo dostęp do nich jest podstawą i niemal zawsze znajduje się w umowie, którą już podpisaliśmy; jeżeli mamy ze sobą laptopa, podłączam go do Internetu i sprawdźmy!
– zobaczmy, czy ściany są proste, w pionie i poziomie – sprawdźmy także ich powierzchnię, aby nie była chropowata i nadawała się do malowania (albo była pomalowana na odpowiedni kolor, jeżeli obejmowała to nasza umowa);
– upewnijmy się, że podłoga jest równa i trzyma poziom – na przykład umieszczając na niej piłeczkę. Jeżeli mamy ze sobą poziomicę, skorzystajmy z niej – pozwoli nam dokładnie określić, czy coś jest nie tak;
– zadbajmy o to, by drzwi były szczelne i działały sprawnie – podobnie też okna; pamiętajmy, że wszystkie powinny się otwierać i zamykać bez żadnych problemów (okna zarówno uchylnie, jak i skrzydłowo), a także nie wpuszczać do środka ani trochę powietrza; nawet najdrobniejsza szczelina jest w tym przypadku niedopuszczalna i powinna być natychmiast zgłaszana;
– sprawdźmy system wentylacji, upewniając się, że jest zgodny z planami.
Podsumowanie
Odbiór mieszkania, jakie przygotował dla nas deweloper jest jedną z podstawowych rzeczy w całym procesie jego zakupu. Jeżeli bowiem podpiszemy protokół odbioru, jednoznacznie zgadzamy się na otrzymanie mieszkania w takim stanie, w jakim zostało nam serwowane. Przede wszystkim nie wahajmy się zgłaszać jakichkolwiek uwag – każda z nich musi zostać zweryfikowana, a deweloper jest zmuszony do wprowadzenia niezbędnych poprawek.