Popularność rolet w pomieszczeniach znajdujących się na poddaszu ciągle rośnie. Nic w tym dziwnego. Takie rozwiązanie jest naprawdę korzystne z wielu powodów. Szeroki wybór produktów sprawia, że można dowolnie kontrolować ilość światła, które dostaje się do mieszkania. Można ograniczyć jego ilość, całkowicie zamknąć dostęp promieni słonecznych, jak i pozwolić na oświetlanie nimi wnętrza pokoju. To jednak zaledwie część ich zalet. Kolejną jest wygodna obsługa. To prawdziwa innowacja na rynku, która nie byłaby możliwa bez rozwoju nowoczesnej technologii. W ostatnich kilku latach właściciele domów z poddaszem decydują się na zastępowanie manualnych rolet okiennych na te sterowane elektrycznie. To bardzo intuicyjne rozwiązanie, które umożliwia zdalną obsługę. Dzięki temu korzystanie z rolet jest jeszcze bardziej wygodne. Czym jeszcze różni się ta wersja od tradycyjnych rolet okiennych wewnętrznych?
Dla kogo sprawdzą się rolety elektryczne wewnętrzne?
To rozwiązanie idealne przede wszystkim dla osób, które cenią sobie prywatność oraz dbają o swój spokojny sen. Są niezastąpionym dodatkiem w domu, jeśli chcemy wypocząć, długo pracujemy przy biurku albo oglądamy telewizję w salonie. W każdym z tych przypadków rolety pozwalają dopasować ilość światła dziennego. W ten sposób można stworzyć idealny nastrój do snu, ograniczyć światło odbijające się na monitorze czy ekranie telewizora. Rolety dostępne są w wielu rozmiarach, dzięki czemu można dopasować je do różnej wielkości okien.
Inteligentne sterowanie roletami sprawdza się również dla osób, które cenią sobie wygodę. Zamiast ręcznie odsuwać rolety dzień i noc, elektrycznymi można zarządzać zdalnie. W ten sposób można przyspieszyć poranną pobudkę i ułatwić codzienne życie. Zamiast dopasowywać ułożenie rolet dzień noc, wstając wcześniej z łóżka, wystarczy użyć pilota z zestawu lub prostej w obsłudze aplikacji. Rolety są niezwykle wygodne z kilku powodów. Jednym z nich jest możliwość zaprogramowania rolet dokładnie w taki sposób, jaki chcemy. Dzięki temu można ustalić, o której godzinie powinny się odsuwać, a o której zasuwać. Pracę rolet można zatem dopasować do rozkładu dnia domowników.
Jakie są sposoby zasilania rolet wewnętrznych elektrycznych?
Rolety wewnętrzne elektryczne mogą mieć dwa sposoby. Pierwszy z nich bazuje na energii elektrycznej. To proste i intuicyjne rozwiązanie, które pozwala na obsługę rolet z użyciem klawiatury naściennej. Aby taki model zarządzania osiągnąć, należy roletę wewnętrzną elektryczną podłączyć do zasilania. Aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów i trudności, warto zaplanować to już na etapie budowy domu lub generalnego remontu. Wtedy można poprowadzić potrzebne okablowanie. Można również zdecydować się na założenie rolety później. Wtedy jednak należy zainstalować odpowiedni system kabli, który pozwoli sprawnie obsługiwać rolety.
Innowacyjnym, bezpiecznym dla środowiska rozwiązaniem jest zasilanie solarne. Co to oznacza? Obsługa nie różni się w żaden sposób od modeli elektrycznych. W tym wypadku również można nią zarządzać za pomocą przycisku naściennego. Podstawowa różnica wynika tutaj ze źródła zasilania. Wersje solarne wykorzystują energię słoneczną. W kasecie rolety umieszczona jest bardzo trwała bateria, która zasilana jest przez panel fotowoltaiczny. W tym miejscu magazynuje się energia, która jest następnie wykorzystywana do automatycznego podnoszenia oraz opuszczania rolety. Warto podkreślić, że na działanie rolety w żaden sposób nie wpływa stopień zachmurzenia. Co to oznacza? Podobnie jak tradycyjne rolety rzymskie działają bez względu na pogodę, wersje zasilane solarnie są sprawne niezalenie od stopnia zachmurzenia.
Elektryczna roleta wewnętrzna – które modele mogą być zarządzane zdalnie?
Zdalna obsługa może być zaletą kilku typów rolet wewnętrznych. Przed zakupem warto zastanowić się, jaką rolę konkretny rodzaj wyposażenia okna będzie odgrywał na poddaszu. Podobnie jak rolety tekstylne mogą mieć różne wersje, tak samo jest w tym przypadku. Elektryczna roleta wewnętrzna może pełnić funkcję:
– zaciemniającą. Zapewnia kontrolę nad ilością wpadającego światła. Wyróżniamy rolety zasilane elektrycznie albo solarnie,
– dekoracyjną. Łagodzi ilość światła dostającego się do pomieszczenia. Można zdecydować o jej wysokości. Występują rolety zasilane elektrycznie lub solarnie,
– plisowaną. Jej budowa zapewnia przyjemne rozproszenie światła. Jako sterowana zdalnie dostępna jest wyłącznie w wersji zasilanej elektrycznie.
Podsumowując, wybierając rolety elektryczne wewnętrzne, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących ich zastosowania w naszym domu. W ten sposób można znacznie ułatwić sobie wybór. Pierwszym pytaniem jest to dotyczące rodzaju zasilania. Opcja solarna, choć związana z większym wydatkiem jednorazowym, ostatecznie jest bardziej opłacalna i bezpieczna dla środowiska. Warto też zastanowić się nad estetyką osłony i jej dopasowaniem do konkretnego pomieszczenia tak, by pasowała do zaaranżowanego tam stylu.