Jakie schorzenia pomaga wyleczyć ortopeda?

Jakie schorzenia pomaga wyleczyć ortopeda? Ortopeda jest specjalista, do którego należy wybierać się, gdy mamy u siebie podejrzenia rozmaitych chorób związanych z dysfunkcją narządu ruchu. W dzisiejszym artykule przedstawiamy Państwu komplet szczegółowych informacji odnośnie profesji ortopedy. 

Ortopeda Szczecin – kim jest ortopeda i jakie schorzenia leczy?

Ortopeda jest lekarzem, który leczy złamania oraz urazy kości a także wszelkie inne dolegliwości, które dotyczą kręgosłupa oraz układu ruchu. Ortopedzi odpowiadają za postawienie diagnozy nie tylko układu kostnego, ale również więzadeł, stawów, mięśni umożliwiających poruszanie się. W jakich przypadkach trzeba niezwłocznie udać się do tego specjalisty? 

Ortopeda to lekarz, którego specjalizacja jest niezwykle szeroka. Warto wiedzieć o tym, że odpowiada on nie tylko za diagnozowanie i leczenie schorzeń związanych ze stawami i kośćmi, ale także wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi, uszkodzeniami nerwów, nowotworami oraz chorobami metabolicznymi oraz takimi, które są uwarunkowane w sposób genetyczny. Ortopedia to nauka, która w sposób nierozerwalny jest powiązana z chirurgią urazową zamiennie nazywaną traumatologią. Szczecin jest miastem, w którym funkcjonuje bardzo wiele przychodni ortopedycznych, dlatego znalezienie dobrego ortopedy w tym mieście jest bardzo proste. 

Jakie są obowiązki ortopedów? 

Ortopeda to lekarz, który nie tylko diagnozuje oraz leczy choroby układu ruchu, ale odpowiada również za ich profilaktykę. Jego praca obejmuje cały układ szkieletowy (bez czaszki), ale także mięśniowo, więzadłowo-stawowy oraz powiązane nerwy oraz naczynia krwionośne. Ortopedia jest specjalizacją, która jest niezwykle wymagająca. Wymaga ona od lekarzy specjalistów posiadania szerokiej, fachowej wiedzy. Ortopeda musi doskonale orientować się w anatomii człowieka oraz fizjologii ruchu.

Warto wiedzieć, że na samym początku ortopedzi odpowiadali przede wszystkim za leczenie wad postawy u dzieci. Rozwój innych dziedzin medycyny spowodował, że w tej chwili ortopeda jest specjalistą, który z powodzeniem leczy też osoby dorosłe. Zazwyczaj ortopeda jest także jednocześnie traumatologiem, dlatego dzięki temu może jednocześnie zajmować się diagnozowaniem oraz leczeniem operacyjnych złamań, skręceń i zwichnięć. 

Kiedy trzeba umówić się na wizytę u ortopedy? 

Ortopeda z Ortho Expert to lekarz, który może przyjmować pacjentów, którzy doznali rozmaitych urazów w obrębie układu ruchu. W zdecydowanej większości przypadków są to zwichnięcia stawów, złamania kończyn czy też skręcenia kostki. Pacjenci ortopedy bardzo często zmagają się także z bólem, stanami zapalnymi w obrębie kręgosłupa, mięśni, ścięgien czy stawów. Kiedy należy udawać się na wizytę u ortopedy? Umówienie takiej wizyty powinno mieć miejsce, gdy zaobserwowaliśmy u siebie problemy z ruchomością w stawach a także gdy pojawiły się bóle stawowe i obrzęki. 

Jeśli mamy do czynienia z małym pacjentem, to do ortopedy dziecięcego najlepiej jest udać się zaraz po przyjściu dziecka na świat. Ortopeda będzie mógł sprawdzić całą budowę szkieletu, mięśni oraz stawów. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie rozmaitych wad wrodzonych, co sprawi, że będzie dało się je w porę skorygować. 

Jakie schorzenia leczą ortopedzi?

Ortopedzi leczą bardzo wiele schorzeń. Lista chorób, które mogą pomóc zwalczyć ortopedzi, jest naprawdę niezwykle rozbudowana i szeroka. Wśród chorób, które mogą zdiagnozować i wyleczyć ortopedzi, wymienia się:

  • choroby zapalne stawów i kości,
  • wszelkiego rodzaju wady wrodzone,
  • schorzenia kręgosłupa,
  • zmiany przeciążeniowe w stawach, na przykład zespół cieśni nadgarstka, 
  • choroba Olliera, 
  • przykurcz Dupuytrena,
  • nowotwory kości. 
  • wady postawy.

Wizyta u ortopedy – jak wygląda? Jak należy się do niej przygotować?

Podczas pierwszej wizyty ortopeda będzie chciał dowiedzieć się od nas wszelkich informacji odnośnie naszego aktualnego stanu zdrowia oraz przebytych w przeszłości schorzeń. Powinniśmy przygotować się na pytania dotyczące wszelkich urazów, także tych wrodzonych. Dzięki wszystkim otrzymanym informacjom ortopeda może postawić wstępną diagnozę oraz zlecić przeprowadzenie dalszych badań. Na pierwszą wizytę u ortopedy opłaca się także zabrać ze sobą aktualne zdjęcia RTG. 

Ortopeda w Ortho Expert jest specjalistą, który uprawniony jest do zlecania nam wykonania rozmaitych badań. Najistotniejsze jest to, aby sprawdzona została ruchomość oraz stabilność i położenie stawów. Ortopeda sprawdza także cały układ kostny oraz kręgosłup. W tym celu są zlecane przez tego specjalistę: badania USG, zdjęcia RTG, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Ortopeda może nam także zalecić przeprowadzenie artrografii oraz artroskopii. 

Dokładny przebieg leczenia uzależniony jest od postawionej przez ortopedę leczenia. Wśród metod leczenia wykorzystywanych przez ortopedów wymienia się leczenie farmakologiczne bólu, unieruchomienie kończyny oraz operację. W Szczecinie znalezienie dobrego ortopedy nie jest trudne – w tym mieście funkcjonuje bardzo wiele przychodni ortopedycznych cieszących się dobrą opinią wśród pacjentów.