Ile warte są mieszkania i nieruchomości nad polskim morzem?

Ile warte są mieszkania i nieruchomości nad polskim morzem?

Niespokojne czasy pandemii stale zmieniają sytuację na polskim rynku mieszkalnym i nieruchomościowym. Wzrastające ceny nie odstraszają jednak klientów i notuje się ciągły wzrost sprzedaży. Zwłaszcza nad polskim morzem, gdzie mieszkających się ludzi stale przybywa. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku oddano do użytku aż 20 tysięcy nowych lokali. Co wpływa na wysoką popularność polskich mieszkań oraz nieruchomości? Ile są one warte w 2021 roku?

Skąd popularność nadmorskich mieszkań?

Województwa pomorskie i zachodniopomorskie to jedne z najlepszych miejsc do życia w Polsce. Ludzi przyciąga nie tylko samo morze, ale też czyste powietrze, wysokiej jakości infrastruktura oraz bogate życie kulturalne. Znaleźć tu można jedne z najładniejszych miast w Polsce, żeby wspomnieć tylko Gdańsk, Gdynię, Sopot, Łebę oraz Hel. To tutaj odbywają się imprezy ogólnoświatowe, takie jak Open’er Festival, festiwal filmowy w Gdyni czy Jarmark Świętego Dominika. Atrakcją są także parki krajobrazowe czy narodowe, żeby wspomnieć tylko Słowiński Park Narodowy z licznymi wydmami. Wiele osób poszukuje tu także spokoju w ustronnych miejscowościach, gdzie ceny są dużo niższe niż np. w Sopocie. To bardzo ciekawa opcja dla osób, którym znudziło się życie w mieście oraz szukają odrobiny spokoju w późniejszych latach życia. Niektóre osoby kupują tak zwane “mieszkania wakacyjne”, które są odskocznią od codziennego życia w swoim mieście. Morze Bałtyckie to najpopularniejszy kierunek wakacyjny w Polsce, dlatego część bogatszych ludzi woli mieć tam coś na stałe. Część osób posiada też specjalne mieszkania pod pracę. Nie można zapominać o inwestorach, którzy pragną zarobić na nieruchomościach dużo pieniędzy.

Ile kosztują mieszkania i inne nieruchomości?

Ceny mieszkań nad polskim morzem należą czasami do najwyższych w Polsce. W czołówce zestawienia znajduje się np. Sopot, gdzie cena metra kwadratowego w stanie pierwotnym wynosiła nawet 16 000 złotych brutto. Nie przeszkadza to jednak w stałej migracji nowych mieszkańców na tereny Trójmiasta. Mieszkania i inne nieruchomości warte są tu nawet kilka milionów złotych. Za średniej jakości kawalerkę trzeba już zapłacić 300 000 tysięcy złotych, chcąc mieszkać z dala od centrum miasta czy okolic plaży. Nie trzeba od razu przenosić się do najlepszych miast Polski. Wiele ładnych mieszkań można znaleźć przykładowo w powiecie kołobrzeskim. Cena wysokiej jakości mieszania w miejscowości Sianożęty może wynieść 350 000 złotych. To świetna oferta dla osób, którym nie zależy na życiu w zatłoczonych miastach, ale cenią sobie klimat polskiego morza. W przypadku Kołobrzegu koszt wzrasta już do 500 000 tysięcy. Cena jednak nie dziwi z uwagi na popularność miasta. O wiele większe ceny wchodzą w grę w razie zakupu działek i domów. Cena życia w Kołobrzegu wzrasta wtedy nawet dwukrotnie albo trzykrotnie. Domy wysokiej jakości to już nawet milion złotych. Nie dziwi zatem popularność mieszkań, które są przynajmniej w zasięgu statystycznego Polaka przy dobrym kredycie.

Czy opłaca się inwestować w nadmorskie mieszkania?

Inwestorzy od wielu lat wiedzą, że mieszkania nad polskim morzem to bezpłatna i opłacalna lokata kapitału. Długoterminowa inwestycja procentuje, a dzieje się to dzięki wysokim cenom wynajmu. Jest to znacznie bardziej opłacalne niż założenie lokaty bankowej. Występują tu też najniższe straty pieniędzy przy wielkich kryzysach. Podczas gdy na ropie inwestorzy tracili nawet 70% wartości – w przypadku mieszkań było to zaledwie 8%. Inwestorzy znajdują klientów nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Często korzystają na tym Niemcy, którzy płacą w takich przypadkach znacznie mniej niż w swoim kraju. Trzeba jednak pamiętać, że zasoby mieszkaniowe coraz szybciej się kurczą. Coraz więcej inwestorów próbuje wykorzystać aktualną sytuację. Najczęściej szukają mieszkań w historycznych przedmieściach, a następnie je odnawiają, tak żeby przyciągnąć bogatszych klientów. Przewiduje się, że w przyszłości będzie to najlepszy sposób na zarobienie dużych pieniędzy. Wymaga to jednak sporego wkładu własnego, na który stać jedynie nielicznych.

Zobacz również:

 

Czy pandemia zmieniła sytuację rynku mieszkaniowego?

Pandemia co prawda wpłynęła na delikatny wzrost cen, ale nie jest jedynym jego czynnikiem. Najważniejszym jest stale wzrastający popyt, przy równoczesnej zmniejszonej podaży. Wydawało się, że pandemia znacząco wpłynie na polską turystykę, ale Polacy postanowili w tym czasie zainwestować część pieniędzy w Polsce. Przyczyniło się to do silnego popytu na mieszkania z Trójmiasta czy półwyspu helskiego. Specjaliści spekulują nawet, że pandemia tylko pomogła rynkowi mieszkań. To obecnie jedna z lepszych form lokaty swojego kapitału. W obecnych niepewnych czasach ludzie coraz częściej uważają, że zamiast mieć pieniądze na koncie – lepiej przeznaczać je na wartościowe rzeczy. Z pewnością należą do nich nieruchomości, jako jeden ze stabilniejszych rynków finansowych. Lockdown spowodował również, że ludzie zamarzyli wyrwać się z ciasnych miast i poszukać nowego życia nad malowniczym morzem. Wielu ludzi do większego zakupu potrzebuje konkretnej motywacji, a ciężko o lepszą niż w przypadku pandemii.