Jak wybrać serwer dla strony internetowej?

Posiadanie dobrego serwera wyróżniającego się odpowiednio dużą stabilnością to w dzisiejszych czasach absolutny priorytet dla wszystkich posiadaczy stron internetowych. W przypadku, gdy strona internetowa nie zostanie ulokowana na odpowiednim serwerze, wówczas pieniądze wydane na jej pozycjonowanie oraz wszelkie inne działania marketingowe będą pieniędzmi zmarnowanymi. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego dobre serwery są także ważne dla prawidłowego funkcjonowania strony internetowej. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury! 

Serwer – co to takiego?

Wiele osób może zastanawiać się, czym tak właściwie są serwery. Serwery to fizyczne miejsca, w których ulokowane są wszystkie dane należącej do nas strony internetowej. Z tego miejsca przeglądarka pobiera informacje wyświetlane na komputerach, smartfonach czy tabletach. Specjaliści wyróżniają trzy podstawowe rodzaje serwerów. Mowa tutaj przede wszystkim o serwerze współdzielonym, który potocznie nazywany jest hostingiem. Ten typ serwerów cieszy się na chwilę obecną zdecydowanie największą popularnością. Dlaczego? Są to serwery zarazem najtańsze i najprostsze w obsłudze. W ramach konta hostingowego otrzymuje się wydzieloną przestrzeń dyskową. Z pozostałymi użytkownikami konkretnego serwera współdzieli się zasoby takie jak procesor, pamięć RAM i wiele, wiele innych.

Kolejny rodzaj serwerów to serwery VPS to wirtualne maszyny, które tworzy się na serwerze-matce. W porównaniu z serwerami hostingowymi, nie współdzieli się na nich z innymi użytkownikami zasobów procesora ani pamięci RAM. Użytkownicy tego typu serwerów mają do swojej dyspozycji cały czas dokładnie takie same parametry do dyspozycji. Ostatni rodzaj serwerów to serwer dedykowany. Jest to olbrzymia fizyczna maszyna, która w porównaniu z dwoma pierwszymi rodzajami hostingów posiada wielką moc obliczeniową, której nie zachwieje nawet największa jednoczesna liczba wejść na stronę przez tysiące użytkowników.

Dlaczego inwestycja w serwer strony WWW jest tak istotna?

Dlaczego decyzja o zainwestowaniu w serwery strony WWW jest tak ważna? Dobre i stabilne serwery to absolutny priorytet dla właściwego funkcjonowania każdej strony internetowej. To serwery odpowiadają za to, jaka jest dostępność konkretnej witryny dla tysięcy internautów. Można wyobrazić sobie przecież sytuację, w której inwestujemy ogromne pieniądze w wypromowanie swojego biznesu w internecie. Klienci chcą znaleźć w internecie informacji na jej temat, dlatego wpisują w wyszukiwarkę określone słowa kluczowe. Niestety, jeśli nasz serwer jest zbyt słaby, po uruchomieniu strony internetowej wielu klientom może wyświetlić się jedynie komunikat o wystąpieniu błędu. Tacy klienci do firmy z pewnością już nigdy nie wrócą. Dlatego nie wolno oszczędzać na wyborze serwera.

Trzeba również mieć świadomość tego, że dostępność strony to jeden z parametrów, który Google bierze pod uwagę w trakcie określania jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Nawet bardzo krótka niedostępność witryny może spowodować, że nasza strona od razu spadnie bardzo mocno w wynikach wyszukiwania. Na samym początku trzeba skreślić z potencjalnej listy dostawców wszelkie firmy tzw. krzaki, które stawiają na szybko strony a serwery mają za wielkie pieniądze. To na pewno nie będzie dobra decyzja. Firmy oferujące serwery muszą posiadać odpowiednią renomę, doświadczenie oraz cieszyć się pozytywnymi opiniami wśród swoich klientów. Tylko wtedy mamy gwarancję, że wykupienie od niej serwera będzie dobrą decyzją.

Na co trzeba zwracać uwagę podczas wybierania serwera do strony internetowej?

W trakcie wybierania serwera do naszej strony internetowej w pierwszej kolejności trzeba zwracać uwagę na poziom oferowanej obsługi technicznej. Należy oczywiście jednocześnie mieć świadomość tego, że nie istnieje serwer  niezawodny, który będzie dostępny zawsze przez 365 dni w roku, 24 godziny na dobę. Zawsze jest ryzyko pojawienia się jakiś problemów z działaniem serwera, które z kolei mogą spowodować przejściowe problemy z dostępnością naszej witryny.

W przypadku, gdy firma oferująca serwery ma na względzie dobro swoich klientów oraz oferuje im nieustanną, bieżącą pomoc techniczną na bardzo wysokim poziomie, to wszelkie usterki z pewnością będą usuwane bardzo szybko. Krótkotrwałe problemy z serwerem to rzecz normalna i może przydarzyć się nawet najlepszym firmom. Najistotniejszy jest profesjonalizm w obsłudze klienta oraz dbałość o jak najszybsze usuwanie ewentualnych awarii.

Wybór serwera warto uzależnić od tego, jaka firma tworzy dla nas stronę internetową. Wykupując od razu te dwie usługi w tej samej firmie, znacznie oszczędzimy. Dobre agencje interaktywne są w stanie zapewnić nam niezwykle wydajne serwery VPS bądź serwery dedykowane, dzięki czemu nasza strona internetowa będzie z reguły działała tak, jak należy przez zdecydowaną większość czasu. Wybierając profesjonalną firmę oferującą serwery, mamy pewność, że nad bezpieczeństwem naszej strony zawsze będzie czuwał sztab profesjonalistów oddanych do naszej dyspozycji przez 21 godziny na dobę.