Wygodne i piękne krzesła

Wygodne i piękne krzesła

Wygodne i piękne krzesła. Krzesła to jedne z ważniejszych przedmiotów w domu/biurze/mieszkaniu. W zależności od tego, w jakim pomieszczeniu mają stanąć, powinny mieć trochę inne właściwości. Przy wyborze krzeseł powinno się kierować funkcjonalnością i estetyką. Ograniczeniem jest wielkość pomieszczeń. Nie powinno się ich kupować w pośpiechu. Wygoda powinna iść w parze z estetyką i dopasowaniem krzeseł do reszty aranżacji.

Harmonijne wnętrze

Krzesła stanowią ważny element aranżacji wnętrza – mogą być dopełnieniem wystroju lub nadawać ton w wyglądzie pomieszczenia. Do wszystkich sposobów aranżacji pasują krzesła drewniane i metalowe. Stanowią ciekawy element wystroju aranżacji. Krzesła są nieodzownym elementem wyposażenia miejsca do wspólnego spożywania posiłków i spotkań domowników. Nieco inne są krzesła przeznaczone do pracy przy biurkach.

Podstawowe zasady wyboru krzeseł

Najważniejszą zasadą jest to, aby mebel  był wygodny. Z dopasowaniem krzeseł do stylu urządzenia wnętrza nie ma większego problemu – oferta jest bardzo bogata i dopasowana na różnorodnych gustów i potrzeb.  Najważniejsze są wysokość i konstrukcja mebla oraz odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie. Krzesło musi wygodne, nawet w sytuacji, kiedy osoba siedzi na nim kilka godzin. Ortopedzi określają idealną wysokość krzesła jako taką, przy której nogi  siedzącego są zgięte w kolanach pod kątem prostym, a stopy swobodnie i wygodnie spoczywają na podłodze. Krzesła powinny być dobierane również do wysokości stołu lub biurka. Ma to bardzo duże znaczenie dla funkcjonalności stołu i krzeseł.  Źle dobrane krzesło jest niefunkcjonalne, niewygodne i może powodować bóle pleców. Krzesło powinno być wykonane z materiałów trwałych i odpornych na intensywne użytkowanie, uszkodzenia mechaniczne i zarysowanie. Dekoratorzy wnętrz radzą, aby do salonu i jadalni wybierać takie same lub podobne krzesła, ponieważ w razie większej liczby gości można je przenieść z jadalni do salonu i zachować spójność wystroju. 

Różne modele krzeseł

Do klasycznego, drewnianego stołu lub biurka dobrać równie dobrze krzesła na metalowych stelażach zamiast tradycyjnych nóg.  Coraz większą popularność zyskują krzesła tapicerowane specjalnymi tkaninami lub ekoskórą. Ładnie prezentują się we wnętrzu, można je dopasować do każdego stylu , to dodatkowo są wyjątkowo wygodne. Dobranie do reszty aranżacji ułatwia bogata kolorystyka i różnorodne wzornictwo tapicerki. Swoich zwolenników mają krzesła plastikowe , z ażurowym oparciem lub wykonane z innych tworzyw o różnorodnej gramaturze i ciężkości. Wykończenia chromowane, drewniane lub niklowane dodają elegancji i podkreślają charakter wystroju. 

Praktyczny model tapicerowany

Opinie na temat krzeseł tapicerowanych są różnorodne – od zachwytu do totalnej krytyki. Ich zwolennicy uważają, że są to przedmioty wyjątkowo wygodne i w zależności od materiału konstrukcyjnego: drewno lub metal można je dobrać w zasadzie do każdego stylu: od industrialnego po rustykalny. Mogą być proste w formie lub zadziwiać nietypowym kształtem. Jeśli tapicerka jest z ekoskóry, to jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Przeciwnicy uważają, że tapicerka szybko wyciera się, jest niskiej jakości. Pokrycie można szybko zaplamić i wtedy trzeba oddać krzesło do renowacji. Krzeseł tapicerowanych nie poleca się do kuchni, na taras, czy do ogrodu.

Wygodne rozwiązanie

W przypadku jadalni wygodnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup kompletu stołu z krzesłami. Można wybrać komplety liczące od 2 do 12 krzeseł. Najkorzystniejsze cenowo są oferty z czterema lub sześcioma krzesłami. Zaletą kompletów jest to, że zazwyczaj są tańsze niż kupno krzeseł i stołu osobno.  Ułatwia znacznie aranżację pomieszczenia. Wiele kompletów nadaje się zarówno do jadalni, jak i do dużego, przestrzennego salonu.

Krzesła minimalistyczne

Nie wszyscy lubią wyszukane tapicerki, eko skóry, pikowania, czy wzory. Miłośnicy minimalizmu też mają bardzo szeroki wybór krzeseł, które cechuje brak zdobień i geometryczne kształty. Mogą być zarówno tapicerowane (jeden kolor, najczęściej neutralny, np.: czarny, biały, szary), drewniane, druciane lub  wykonane z innych tworzyw. Krzesła minimalistyczne można zestawić z nowoczesnymi i klasycznymi meblami. Ich design uznaje się za ponadczasowy. Ładnie wyglądają w mniejszych metrażach, ponieważ nie przytłaczają innych elementów aranżacji. Krzesła minimalistyczne są praktyczne, a równocześnie stanowią ciekawą ozdobę wnętrza.

Krzesła muszą być wygodne i stabilne, powinny być wykonane z materiałów trwałych. Każdy element wykonania musi do siebie pasować. Wybór krzeseł zależy od potrzeb i gustu domowników oraz od warunków mieszkaniowych i estetyki urządzania poszczególnych pomieszczeń. Różnorodność materiałów, form, obić, kolorów pozwala na pełną swobodę aranżacji. Najważniejszy jest komfort użytkowania – podparcie kręgosłupa, odpowiednia wielkość i głębokość oraz dobranie ich do wielkości stołu/biurka.  Krzesła to inwestycja na lata i dlatego muszą przede wszystkim odpowiadać gustowi użytkowników.