Co to jest karta rfid?

Co to jest karta rfid

Karta RFID jest to bezstykowa karta kompatybilna z wszelkimi rodzajami systemów elektronicznych, powiązanych z identyfikacją użytkownika, kontrolą dostępu albo rejestracją czasu. Wykorzystano w niej chipy dalekiego zasięgu, dzięki czemu karta zbliżeniowa RFID działa w oparciu o bezstykową technologię przesyłu danych. Komunikacja jest możliwa na odległość do około 60 cm.

Zabezpieczenie karty tagiem RFID

Tag RFID użyty w kartach pozwala na zabezpieczenie oraz kontrolę oryginalności produktów. W swojej pamięci posiada unikalny numer seryjny oraz podpis cyfrowy złożony przez producenta produktu. Tagi wykorzystywane przez producentów można czasem odczytać smartfonem wyposażonym w NFC. Decydując się na kupno produktu, możemy go w taki sposób zarejestrować, chcąc uzyskać wsparcie pozakupowe. Producent urządzenia może natomiast kontrolować swój asortyment i zapewnić sobie dobry kontakt z odbiorcami. Oprócz tego skopiowanie właściwie zabezpieczonych tagów RFID jest właściwe nie do wykonania. W ten sposób producent zabezpiecza się przed możliwością wprowadzenia na rynek podróbek.

Jak programować karty RFID

W pełni bezpieczna karta RFID

Karty RFID należące do pierwszej generacji funkcjonują na częstotliwości nośnej 125 kHz, a w ich małej pamięci został zapisany unikalny numer seryjny. Tagi te wykorzystywane są do znakowania przedmiotów i nie mają na wyposażeniu żadnych systemów chroniących je przed kopiowaniem. Nowoczesne karty RFID dostępne na rynku zostały udoskonalone we wbudowany procesor i pamięć danych ogólnego przeznaczenia, z które możemy korzystać. Co ważne, mamy możliwość zmiany prawa dostępu do pamięci. Możemy więc określić czy pamięć ma być cały czas dostępna do odczytu, ale nie do zapisu.

Ponadto możemy zabezpieczyć odczyt i zapis hasłem pamięci czy danych elementów. Pewne modele kart mogą dodatkowo zaszyfrować informacje przesyłane pomiędzy procesorem a czytnikiem, w celu uniemożliwienia ich podsłuchania. Czytniki oferowane przez sprzedawców obsługują wiele rodzajów kart i działają na częstotliwości 13,56 Mhz. Zakres obsługiwanych operacji rozpoczyna się od niskopoziomowych poleceń będących w zgodzie z normą ISO/IEC 14443-3, przez obsługę poleceń typowych dla danych rodzajów kart, aż do obsługi danych aplikacji oraz konfiguracji karty, kluczy, podpisów cyfrowych czy praw dostępu do pamięci. Program dla systemu Windows pozwala na proste skonfigurowanie karty, nawet jeśli nie mamy żadnego doświadczenia z tego rodzaju kartami. Konfiguracji możemy dokonać bezprzewodowo przez Bluetooth, Wi-Fi czy poprzez USB.

Sprawdź również:

 

Jakie są rodzaje kart RFID?

Karty zbliżeniowe funkcjonujące w oparciu o technologię RFID działają w częstotliwości 125 kHz albo 13,56 Mhz, w zależności od danego modelu. Kartę RFID możemy dostać w wersji: Unique (pozwala na odczyt danych, pracuje na częstotliwości 125 kHz), HiTag (pozwala na odczyt oraz zapis danych, pracuje na częstotliwości 125 kHz), Mifare (pozwala na odczyt oraz zapis danych, działa na częstotliwości 13,56 Mhz), I-Code (pozwala na odczyt oraz zapis danych, działa na częstotliwości 13,56 Mhz). Oprócz tego, karty zbliżeniowe RFID mogą mieć różną pojemność, zaczynającą się od 256 bitów, aż do 8 kB.

Czym charakteryzują się karty zbliżeniowe RFID?

Co to jest karta rfidMają one ogromne zastosowanie, aczkolwiek najczęściej firmy decydują się na nie w celu rejestracji czasu pracy, w ramach kontroli dostępu, w przypadku systemów parkingowych, dla usprawnienia identyfikacji pracowników i uczestników wydarzeń oraz dla usprawnienia działalności komunikacji miejskiej. Karta RFID wykorzystywana jest już w wielu branżach, a jej popularność stale rośnie. Jej użytkowanie niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim jest ona wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, czym przewyższa klasyczne karty magnetyczne. Takie produkty są w stanie posłużyć nam przez wiele lat, ponadto są o wiele wygodniejsze w zastosowaniu. Wymiary kart odpowiadają normie ISO i wymiarom kart płatniczych. Tego rodzaju karty plastikowe mogą być zadrukowane na obu stronach.

Czytniki do konfiguracji z kartą

Czytniki dostępne na rynku przeznaczone są do komunikacji z kartą oraz serwerem. Podczas takiej komunikacji wykonują 3 operacje. Pierwszą z nich jest autentykacja, czyli czynność, dzięki której odbiornik uznaje wiadomość za ważną. Przed tym musi wykonać weryfikacje tego, czy nadawca wiadomości jest faktycznie osobą, za jaką się podaje. Kolejną operacją jest kontrola integralności. W celu upewnienia się, czy nikt trzeci nie modyfikuje przesyłanych wiadomości. Trzecią operacją jest szyfrowanie, dzięki któremu nikt nie przechwyci wiadomości. Profesjonalne algorytmy kryptografii krzywych eliptycznych ECC tworzone przez zaawansowany procesor kryptograficzny gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Taki procesor znajduje się na wyposażeniu wielu dostępnych na rynku czytników. Co ważne, funkcjonuje one w sposób niezależny od procesora podstawowego. Przed rozpoczęciem swojej pracy procesor sprawdza to, czy do procesora podstawowego wgrane jest oryginalne oprogramowanie, które nie zostało zmienione przez osobę trzecią.