Jak wygląda nurkowanie?

Jak wygląda nurkowanie?

Nurkowanie https://zanurkowani.pl/wyjazdy jest to pasja, a zarazem sport, którym interesuje się coraz więcej osób w naszym kraju. Nic dziwnego, sport ten jest jednym z ciekawszych sportów ekstremalnych, jakie można uprawiać. Jest to sport, jak wspomniano ekstremalny, ale zaliczany do relatywnie bezpiecznych. Oczywiście nurkowanie wiąże się z tym, że musimy po pierwsze nabyć odpowiednie umiejętności, a po drugie należy zainwestować w sprzęt, który do tanich nie należy. Z tego też powodu, nie każdy może zająć się nurkowaniem, choć nurkowanie jest w zasięgu coraz większego grona osób.

Jak wygląda nurkowanie?

Nurkowanie możemy podzielić ogólnie na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj jest to metoda nurkowania bez dodatkowego aparatu tlenowego. Najczęściej nurkuje się tylko i wyłącznie z rurką, która umożliwia pobieranie tlenu bez konieczności całkowitego wynurzania się z wody. Zaletą tej metody na pewno jest fakt, że jest to metoda dużo tańsza, ponieważ w zasadzie prawie nie musimy inwestować w sprzęt. Oczywiście powinniśmy odbyć odpowiedni kurs na nurka https://zanurkowani.pl/o-nas, w którego trakcie zostaniemy poinstruowani, w jaki sposób najlepiej jest oddychać oraz jakie mogą wystąpić pod wodą zagrożenia i jak sobie z nimi radzić. Wadą tej metody na pewno jest fakt, że nie będziemy mogli nurkować zbyt głęboko, jak również pod wodą nie będziemy mogli przebywać zbyt długo pomiędzy poszczególnymi oddechami. Z tego powodu, kiedy mówimy o nurkowaniu, to raczej mamy na myśli drugą metodę, czyli nurkowanie z aparatem tlenowym.

Nurkowanie z aparatem tlenowym

Nurkowanie z aparatem tlenowym jest to marzenie chyba każdej osoby, która zainteresuje się nurkowaniem. Tego typu nurkowanie daje bardzo dużo możliwości. Przede wszystkim niezależnie od tego, gdzie będziemy nurkować, możemy nurkować na dość znacznej głębokości. Możemy również pod wodą przebywać przez dość długi okres. Oczywiście nurkowanie z aparatem tlenowym musi być koniecznie poprzedzone odpowiednim przeszkoleniem. Co prawda nikt nam nie zabroni kupić sobie aparatu tlenowego i innego potrzebnego sprzętu, ale brak odpowiedniego kursu nurkowego https://zanurkowani.pl/kursy-instruktorskie, niestety może być dla nas po prostu niebezpieczny, nie tylko z powodu niebezpieczeństw, które wiążą się bezpośrednio z samym nurkowaniem, ale może takie niebezpieczeństwo dotyczyć również prawidłowej obsługi sprzętu, który sobie zakupimy.

Co nam da kurs nurkowania?

Wbrew pozorom kurs nurkowania to nie tylko nauka obsługi sprzętu oraz nauka podstawowych zasad bezpieczeństwa, podczas podwodnych ekspedycji. Tak naprawdę porządny kurs nurkowania, może nas nauczyć wielu przydatnych rzeczy, które oprócz tego, że zapewniają nam bezpieczeństwo, to dodatkowo sprawią, że nasze podwodne eksploracje będą bardziej efektywne oraz dłuższe.

Pierwszą rzeczą, jakiej się nauczymy, to jak nurkować, aby było to nurkowanie efektywne. Dla każdego, kto już nurkował, oczywistą sprawą jest, że w zależności od tego, jak się poruszamy pod wodą, możemy zużywać więcej lub mniej tlenu, który mamy w butki. Jest to dość istotne, ponieważ nurkując w odpowiedni (nazwijmy to ergonomiczny) sposób, możemy przebywać pod wodą nawet trzydzieści, a w przypadku dobrych nurków czterdzieści procent dłużej, niż w sytuacji, kiedy takiej wiedzy i umiejętności nie posiadamy.

Druga sprawa to umiejętność komunikowania się. Zasadniczo nie zaleca się nurkowania w pojedynkę. Jest to sport dość niebezpieczny. Pod wodą może wydarzyć się sporo nieprzewidzianych sytuacji. Wystarczy, że na przykład podczas nurkowania zaklinujemy się gdzieś o jakiś zanurzone w wodzie konary czy pień starego drzewa i tak naprawdę, jeżeli nie uda nam się samodzielnie wyswobodzić, to w momencie, kiedy kończy nam się tlen, jesteśmy w naprawdę bardzo ryzykownej sytuacji. Nurkowanie w dwie osoby to podstawowa zasada bezpieczeństwa. Jeżeli coś się wydarzy, to ta druga osoba, nawet jeżeli sama nie jest w stanie nam pomóc, to może w bardzo szybkim czasie zorganizować pomoc. Kiedy nurkujemy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, czyli nie w pojedynkę, konieczna jest umiejętność sprawnej komunikacji pod wodą. Siłą rzeczy musi być to komunikacja migowa. Co prawda istnieją aparaty tlenowe, które umożliwiają komunikację głosową, ale po pierwsze są one naprawdę bardzo drogie, a po drugie właśnie przez tę cenę, są one raczej zarezerwowane dla zawodowych nurków.

Gdzie będziemy nurkować w trakcie kursu nurkowego?

Kiedy będziemy odbywać kurs nurkowania, będziemy oczywiście w trakcie tego kursu nurkować i doskonalić swoje umiejętności. Na samym początku będziemy nurkować w basenie. Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza forma nauki, ponieważ jest to środowisko właściwie w 100% kontrolowane. W celu dalszego szlifowania umiejętności najprawdopodobniej wybierzemy się na jeden z typowych basenów do nurkowania. Tego typu obiekty są w Europie, również jeden z największych jest w Polsce. Możemy w takim basenie nurkować na dużej głębokości, nawet do 30 m. Kolejnym etapem nauki będzie nurkowanie w środowisku naturalnym, czyli najprawdopodobniej w jeziorze. W Polsce jeziora są najlepszym miejscem, jeżeli chodzi o akweny naturalne, gdzie można doskonalić umiejętności nurkowe.