Rehabilitacja to forma wsparcia całościowego, która jest skierowana do osób fizycznie niepełnosprawnych. Jej bezpośrednim celem jest przywrócenie całościowej czy też częściowej przynajmniej sprawności fizycznej. Występuje w przeróżnych formach, zależnie od rodzaju problemu pacjenta. Pacjenci korzystają z niej po urazach czy też po operacjach ortopedycznych. Do tego należy także wspomnieć o osobach ze schorzeniami neurologicznymi, sportowcach amatorach, jak i także zawodników.
Rodzaje ruchowej rehabilitacji
Rolą rehabilitacji ruchowej jest także profilaktyka w postaci ćwiczeń, które opóźniają wszelkie efekty degeneracji organizmu. Działania, które są prowadzone przez specjalistów dostosowane są do rozpoznanej choroby, a także rokowań czy też wieku pacjenta. Fizjoterapeuta na tejże podstawie wybiera sam rodzaj ćwiczeń, intensywność oraz częstotliwość. Przy tym korzysta z technik różnorodnych, wybierając odpowiednie najbardziej techniki do stanu pacjenta, które dają pewność co do samych skutków.
Specjaliści rehabilitację ruchową https://kursy-fizjoterapia.eu/ podzielili na dwa rodzaje podstawowe. Mowa o rehabilitacji neurologicznej oraz rehabilitacji ortopedycznej. Rehabilitacja ortopedyczna dotyczy grupy pacjentów, którzy byli unieruchomieni długotrwale. Dotyczyć to może pacjentów, którzy byli miejscowo unieruchomieni, ale także i takich, którzy długo byli unieruchomieni w łóżku w wyniku wypadku czy też w przypadku dłuższej choroby. W takim wypadku fizjoterapeuta udziela wskazówek konkretnych, zaleca ćwiczenia, a pacjent pod jego nadzorem ćwiczy. Często jest także stosowana ruchowa rehabilitacja, która jest wspierana urządzeniami dopasowanymi bezpośrednio do potrzeb aktualnych pacjenta. Mogą to być na przykład bieżnie czy też roboty, które są wykorzystywane w nauce ponownej chodu u osób, które przeżyły ciężkie wypadki komunikacyjne.
Zaś rehabilitacja neurologiczna to rehabilitacja specjalistyczna i dotyczy ona pacjentów, którzy przebyli bezpośrednio urazy nerwowego układu, krwotoczne udary czy też udary niedokrwienne, a do tego chorują na stwardnienie rozsiane, Alzheimera czy też Parkinsona. Rehabilitacja tego typu może dać efekty spektakularne, nawet w uznanych przypadkach przez lekarzy na nieuleczalne oraz beznadziejne. Istotne w przypadku tym jest podjęcie szybkie leczenia oraz także jego częstotliwość. Podczas urazu neurologicznego dochodzi do uszkodzenia nerwowych komórek. Ich zdolność regeneracji jest niewielka. Dlatego właśnie tak istotne są ćwiczenia systematyczne, które są powiązane z podporządkowaniem się zaleceniom zarówno lekarzy, jak i także fizjoterapeutów.
Zobacz również:
- dyskopatia lędźwiowa rehabilitacja Szczecin https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-dyskopatii/
- fizjoterapeuci Szczecin http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizykoterapia/
- terapia kręgosłupa Szczecin https://spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/fizjoterapia-rehabilitacja/rehabilitacja/rehabilitacja-kregoslupa/
- rehabilitacja prywatnie Szczecin http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/turnusy-rehabilitacyjne/
Rodzaje zabiegów wykonywanych w ramach rehabilitacji ruchowej
W ruchowej rehabilitacji wyróżnić można wiele rodzajów zabiegów. Jednym z nich jest kinezyterapia. Jest nazywana leczeniem ruchu. Określana jest także gimnastyką leczniczą. Jej zdaniem podstawowym jest wyleczenie maksymalne fizycznej niesprawności. Może być przeprowadzona zarówno w domowych warunkach, jak i także w wyposażonej specjalnie sali pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. W ćwiczeniach tych są wykorzystywane ciężarki, piłki, drabki, taśmy czy też tory specjalistyczne. Masaż z kolei poprawia stan mięśni, pobudza sprawniejszą przemianę materii czy też likwiduje napięcie mięśniowe. Kolejnym rodzajem zabiegu jest jonoforeza. Zabieg ten polega na wykorzystaniu w leczeniu elektrycznych bodźców, które zmniejszają znacznie napięcie mięśni oraz także pobudzają nerwy do działania. Bardzo często dodatkowo do organizmu są wprowadzane leki, które uśmierzają ból. Nie sposób pominąć hydroterapii. Do rehabilitacji wykorzystuje natryski z wody. Wodne zabiegi to świetne uzupełnienie terapii neurologicznej. Może także być główną terapią w bardzo wielu przewlekłych chorobach. Są to głównie zwyrodnienia stawów czy też wiotczenie mięśni. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednio temperaturę wody, która działa w sposób przeciwbólowy, stymuluje nerwy, stymuluje mięśnie, hamuje stany zapalne czy też pobudza układ krążenia.
Ćwiczenia w ruchowej rehabilitacji
Do ćwiczeń przystąpić należy dopiero wtedy, gdy zakończy się okres ostry bólowy oraz wyrazi na nie zgodę fizjoterapeuta oraz lekarz. Wynik tychże ćwiczeń w sposób zdecydowany uzależniony jest od silnej woli danego pacjenta, chęci współpracy ze specjalista oraz także wytrwałości. Jak badania wskazują dużo lepsze efekty się osiąga w przypadku młodych osób, które wyrażają chęć współpracy oraz jest u nich łatwiej wykształcić nawyki określone. W przypadku dojrzałych osób napotyka się na opory, które tkwią w psychice pacjenta oraz uniemożliwiające mu wytwarzanie nawyków potrzebnych, na przykład do zmiany trybu życia.
Chory ćwiczyć powinien przynajmniej dwa razy na dzień na podstawie zaleceń wyraźnych fizjoterapeuty oraz pod jego okiem. W przypadku osiągnięcia umiejętności, ćwiczenia powtarzać można samemu, ale dokładnie w identyczny sposób, który był zalecany przez fizjoterapeutę. Ruchowa rehabilitacja da tylko wtedy pozytywne efekty, jeśli będzie wykonywana prawidłowo, jak i także systematycznie.