Ładna fasada, czy elewacja budynku jest kluczowa do tego, aby w ogóle mógł on aspirować do rodzaju tych budynków, które określamy mianem “miłe dla oka”. Jednak wiele budowli, choć jest w nienagannym stanie technicznym, to nie wygląda dobrze. Sporo w tej sprawie leży po stronie zaniedbanej oraz brudnej elewacji, która, choć technicznie jest bez zarzutu, to wizualnie pozostawia wiele do życzenia. Co można zrobić w tej sytuacji?
Remont – izolowanie
Wiele ze wspomnianych budynków są to wielorodzinne budynki mieszkalne, które bardzo często mają elewację wykonaną z tynku cementowo-wapiennego. Tynki takie oryginalnie mają kolor od kremowo-białego do jasno szarego, ale ich porowata struktura powoduje, że niezwykle łatwo przylegają do nich wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które bardzo szybko zmieniają kolor takiej elewacji. W celu przywrócenia jej świetności możemy wykonać dwa zabiegi. Pierwszym jest czyszczenie elewacji, które najlepiej jest zrealizować techniką piaskowania, drugim sposobem jest dodatkowe zaizolowanie ścian budynku. Pierwszy sposób jest tańszy, ponieważ oprócz czyszczenia w zasadzie nie musimy dokonywać żadnych dodatkowych inwestycji. Dobrze jest jednak tę technikę stosować wówczas, kiedy nie mamy potrzeby przeprowadzania termomodernizacji, co w naszym klimacie w praktyce zdarza się bardzo rzadko. W większości przypadków remont elewacji polega jednak na tym, że dokonujemy jednoczesnej termoizolacji. Czyszczenie elewacji jest zazwyczaj wówczas zbędne. Musimy jednak pamiętać o tym, że elewacja z czasem zabrudzi się ponownie, i tynk, jaki położony zostanie na warstwę izolującą, musi być na tyle wytrzymały, aby można było go czyścić za pomocą różnych metod.
Piaskowanie cegły
Bardzo często jest tak, że budynek jest brudny, ale termoizolacja nie wchodzi w grę. Głównie dotyczy to budynków, które ze względu na swój unikatowy charakter, nie mogą stracić pierwotnego wyglądu. Po prostu decyzja tutaj należy do konserwatora zabytków, a często nie wyrażą on zgody na takie zabiegi. Do takich budynków zaliczyć możemy na przykład budynki po industrialne z cegły. Nie zmienia to faktu, że z czasem nawet najładniejszy ceglany budynek, “łapie” zabrudzenia, które ciężko jest usunąć. Szczególnie uporczywy do usunięcia jest brud, który jest wynikiem spalania węgla w piecach oraz paliwa samochodowego. Powstała w tych procesach sadza oraz inne pochodne węglowodorów, są bardzo słabe, jeśli idzie o aktywność chemiczną i dlatego, mycie elewacji wszelkimi środkami chemicznymi daje bardzo słaby efekt. W takiej sytuacji najlepiej jest wykorzystać mechaniczne metody czyszczenia, takie jak piaskowanie cegły.
Piaskowanie cegły polega na tym, że strumień bardzo drobnego piasku jest wystrzeliwany z bardzo dużą prędkością. Kolizja tego piasku z jakąś powierzchnią powoduje odrywanie się zabrudzeń, które normalnie innymi metodami nie zostałyby usunięte. Piaskowanie cegieł jest przy tym metodą bezpieczną. Nie jesteśmy w stanie za pomocą tej metody spowodować żadnego uszkodzenia powierzchni, a jednocześnie w metodzie tej nie używamy żadnych innych dodatkowych substancji, które mogłyby wpływać na środowisko. Piaskowanie cegieł jest więc bardzo wygodną oraz skuteczną metodą na czyszczenie mocno zanieczyszczonych powierzchni ceglanych.
Sodowanie powierzchni
Sodowanie powierzchni jest to metoda, która jest jedną z metod piaskowania, podobnie jak szkiełkowianie. Sodowanie opiera się na podobnych założeniach jak na przykład piaskowanie cegieł, ale różni się środkiem, który odpowiada za usuwanie zabrudzeń. W sodowaniu wykorzystywane są drobinki substancji nazywanej sodą oczyszczoną. Soda oczyszczona już sama w sobie ma właściwości wybielające, a dodatkowo wystrzeliwanie jej z olbrzymią prędkością, w niektórych przypadkach dochodzącą do 900 km/h powoduje, że soda działa dodatkowo podobnie do piasku, kiedy to energia mechaniczna sama w sobie wywołuje “schodzenie” brudu. Sodowanie powierzchni może być stosowane do najróżniejszych materiałów. Właściwie możemy założyć, że wszędzie tam, gdzie możemy wykonać piaskowanie, tam również możemy wykonać sodowanie.
Malowanie elewacji
Często jest tak, że nie chcemy inwestować w czyszczenie elewacji. Szczególnie jeśli planujemy na przykład zmienić jej kolor. W takiej sytuacji najczęściej chcemy elewację po prostu pomalować. Nie ma oczywiście w tym niczego złego, musimy jednak pamiętać o dwóch bardzo istotnych sprawach. Pierwszą jest kwestia taka, że elewacja musi zostać umyta. Mycie to nie oznacza oczywiście czyszczenia elewacji. Bardziej słusznym określeniem powinno być odtłuszczenie powierzchni, po to, aby farba mogła dobrze do niej przywrzeć. Kolejnym krokiem musi być zagruntowanie powierzchni elewacji, co ma tylko spotęgować efekt mycia. Ostatecznie elewację malujemy, ale musimy wybrać do tego celu farby dedykowanej do malowania elewacji. Farba taka jest zupełnie inna od farby, jaka jest stosowana wewnątrz pomieszczeń. Jest przede wszystkim bardziej odporna na warunki atmosferyczne, a dodatkowo twarda i wytrzymała mechanicznie. Dzięki temu farbę taką możemy czyścić chemicznie oraz mechanicznie.