W jaki sprzęt warto zaopatrzyć się w profesjonalnym sklepie jeździeckim?

W jaki sprzęt warto zaopatrzyć się w profesjonalnym sklepie jeździeckim?
W jaki sprzęt warto zaopatrzyć się w profesjonalnym sklepie jeździeckim?

W jaki sprzęt warto zaopatrzyć się w profesjonalnym sklepie jeździeckim? Sklep jeździecki to miejsce często odwiedzane przez wszystkich miłośników koni. To właśnie tam powinien udać się każdy, kto pragnie zacząć swoją przygodę z jeździectwem. W profesjonalnym sklepie jeździeckim można zaopatrzyć się w odzież do jazdy konnej, niezbędne akcesoria jeździeckie, wyposażenie stajni oraz suplementy i pasze dla koni. Jakie produkty są szczególnie warto zainteresowania? Na co zwracać uwagę podczas ich zakupu?

Profesjonalne buty i odzież jeździecka

Aby jazda konna była przyjemna i wygodna, należy zaopatrzyć się w specyficzną odzież i akcesoria. Ogromnie ważny jest odpowiedni dobór butów. To właśnie od nich zależy bowiem właściwa ochrona stopy, a także jej ułożenie. Buty przeznaczone do jazdy konnej to sztyblety bądź oficerki. Nie bez znaczenia jest również ich podeszwa. Musi być gładka lub z małym bieżnikiem, w przeciwnym razie mogłaby zaczepić się o strzemię. Obuwie jeździeckie posiada też specjalny obcas, który wymagany jest w czasie zawodów. Jeśli zakupimy buty w profesjonalnym sklepie jeździeckim, mogą posłużyć nam przez długie lata. Dobrej jakości obuwie jest zazwyczaj zapinane na zamek i dobrze dopasowane. Często wykonane jest ze skóry i posiada elastyczne elementy, które ułatwiają szybkie zakładanie go na stopy. Sklep jeździecki oferuje nie tylko buty do jazdy konnej, ale też całą gamę odzieży.

Niezbędnym elementem stroju jeźdźca są bryczesy. Te elastyczne, dopasowane spodnie posiadają specjalny element wszyty od wewnętrznej strony ud. Zwany jest lejem i spełnia bardzo ważną funkcję- zapobiega ślizganiu się w siodle, a nawet zwiększa tarcie, dzięki czemu pomaga stabilnie się w nim utrzymać. Lej może być wykonany ze skóry, silikonu, bądź innego materiału. Jeśli natomiast chodzi o górną część stroju jeździeckiego, wiele osób decyduje się na koszulki polo bądź koszule. Podczas wyboru odzieży do jazdy konnej należy pamiętać, że powinna przylegać do ciała. Nie może ograniczać ruchów ani powodować bolesnych otarć na skórze, nawet po wielogodzinnej jeździe.

Niezbędna akcesoria do jazdy konnej

Gdy udajemy się do sklepu jeździeckiego, warto przyjrzeć się nie tylko odzieży, ale też dostępnym tam akcesoriom. Jednym z podstawowych jest oczywiście solidny kask. Godny zaufania sklep jeździecki oferuje jedynie takie kaski, które spełniają określone normy bezpieczeństwa. Kask powinien posiadać regulację, dzięki czemu użytkownik może dopasować go do swoich wymiarów. Należy też zwrócić uwagę, czy ma dodatkowe elementy ochronne, w tym wewnętrzną wyściółkę, której zadaniem jest pochłanianie wstrząsów. Niezbędna jest też ochrona potylicy. Warto wybrać kask, który posiada też skuteczną wentylację, dzięki czemu skóra głowy będzie mogła oddychać. Dobry kask to podstawa bezpieczeństwa podczas jazdy, dlatego jego zakup musi być starannie przemyślany.

Ważnym przyborem jeździeckim są też zakładane na buty czapsy. To materiałowy element, zazwyczaj wykonany ze skóry naturalnej bądź syntetycznej, który stanowi swego rodzaju przedłużenie obuwia. Ich celem jest ochrona nóg przed otarciami, a także zapewnienie im lepszej stabilizacji. Dobre jakościowo czapsy są elastyczne i łatwo zakłada się je na nogi. Poza tym prezentują się elegancko i stanowią świetne dopełnienie stroju jeździeckiego.

Dobrze wyposażony sklep jeździecki powinien posiadać w ofercie specjalne rękawice do jazdy konnej. Rękawiczki zabezpieczają skórę dłoni przed zranieniem, a także pomagają dobrze trzymać wodzę. Inne rękawice sprawdzą się w sezonie letnim, a inne podczas zimy. Dlatego też w sklepie jeździeckim znajdziemy zarówno modele ocieplane, na przykład wykonane z polaru, jak też lekkie i przepuszczające powietrze rękawiczki z gęstej siateczki.

Solidny sprzęt dla konia i jeźdźca

W jaki sprzęt warto zaopatrzyć się w profesjonalnym sklepie jeździeckim?
W jaki sprzęt warto zaopatrzyć się w profesjonalnym sklepie jeździeckim?

W sklepie jeździeckim znajdziemy nie tylko akcesoria dla jeźdźców, ale też masę produktów dla koni. Wymaganym podczas jazdy ekwipunkiem jest wygodne i solidne siodło. Powinno być lekkie i komfortowe w użytku zarówno dla jeźdźca, jak i dla zwierzęcia. Dobre siodła są zazwyczaj regulowane, dzięki czemu łatwiej jest dopasować je do konkretnego użytkownika. Fachowy sklep jeździecki oferuje siodła przeznaczone do różnych dyscyplin, w tym siodła rajdowe, skokowe i do jazdy dresażowej.

Każdy początkujący jeździec musi zaopatrzyć się również w strzemiona, które pomagają nie tylko podczas wsiadania i zsiadania z konia, ale też utrzymują stabilność w czasie samej jazdy. Na rynku dostępne są różne rodzaje strzemion. Niektóre wykonane są z drewna, inne ze skóry, aluminium, stali szlachetnej, czy też odpornych kompozytów. Dzięki tak szerokiemu wyborowi każdy jeździec może znaleźć produkt, który najbardziej odpowiada jego potrzebom.

Jeźdźcy, którzy dbają o swoje konie zdają sobie sprawę, jak ważnym elementem wyposażenia jest dobrej jakości derka dla konia. To materiałowe okrycie zakrywa cały tułów konia, zad, a czasem także szyję. W sezonie jesienno-zimowym ocieplana derka będzie zapewniała zwierzęciu ciepło w czasie treningów. Natomiast wiosną i latem warto stosować derki siateczkowe, które ustrzegą konia przed ukąszeniami owadów.