Sporo osób posiadających własne domy nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest to, aby były one wyposażone w wydajny, funkcjonalny system wentylacyjny. Wiele lat temu zdecydowanie największą popularnością cieszyła się wentylacja grawitacyjna, czyli tradycyjna, jednak jej posiadanie wiąże się z całą masą wad. W trakcie zimy do mieszkania dociera zbyt wiele zimnego powietrza, zaś w miesiącach letnich działa ona bardzo słabo. Doskonałym rozwiązaniem jest rekuperacja. Jest to nowoczesny, w pełni funkcjonalny system wentylacji, po który z roku na rok sięga coraz więcej właścicieli mieszkań. Oto fachowy poradnik w którym tłumaczymy, dlaczego rekuperacja jest tak dobrym systemem wentylacyjnym.
Wentylacja grawitacyjna a wentylacja mechaniczna – która jest lepsza?
Odpowiednia wentylacja budynku powinna być dla każdego absolutnym priorytetem. Jej brak może być bardzo zgubny. W chwili obecnej osoby decydujące się na budowę nowoczesnych, w pełni energooszczędnych domów, stawiają na rekuperację. Jest to wentylacja mechaniczna wyposażona w odzysk ciepła. Wszyscy eksperci podkreślają, że rekuperacja z powodzeniem może zastąpić wysoce nieefektywną wentylację grawitacyjną, która we współczesnym budownictwie w ogóle się nie sprawdza.
Rekuperacja w XXI wieku jest standardem. Jest to uwarunkowane tym, że obecnie budowane budynki posiadają wysoki poziom szczelności, co z kolei sprawia, że wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie działać tak, jak powinna. W takim przypadku najlepszym możliwym rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli innowacyjny system wentylacji mechanicznej, który z powodzeniem stosowany jest na całym świecie. Ogromnym atutem rekuperacji jest fakt, iż gwarantuje ona nam stałą wymianę powietrza w domu. Niezwykle ważne jest także to, że rekuperacja zachowuje prawidłowy stosunek powietrza wywiewanego do nawiewanego do mieszkania. Komfort wentylacyjny w budynku dzięki rekuperacji jest na naprawdę bardzo wysokim poziomie, co doceniają właściciele nowoczesnych budynków i mieszkań.
W jakim celu montuje się rekuperację?
Rekuperacja posiada jedną, podstawową zaletę: jest w stanie zagwarantować nam efektywną oraz stałą wymianę powietrza w domu. Ta wymiana jest realizowana przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku bez względu na warunki atmosferyczne. W tym miejscu warto przypomnieć o tym, że tradycyjna wentylacja, czyli wentylacja grawitacyjna w miesiącach wiosenno-letnich nie działa praktycznie wcale, zaś zimą jej funkcjonowanie przyczynia się do znacznych spadków temperatury oraz zwiększenia wydatków na ogrzewanie.
W chwili obecnej rekuperacja jest zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem wentylacyjnym. Czyste powietrze jest możliwe do uzyskania za sprawą oczyszczaczy powietrza, jednak nie będzie ono ani świeże ani wstępnie ogrzane. Wszyscy inwestorzy muszą zdawać sobie sprawę z tego, że rekuperacja w żaden sposób nie może zastąpić ani ogrzewania ani klimatyzacji w domu. Rekuperacja może tylko być systemem pełniącym rolę wspomagającą.
Rekuperacja posiada także inną, niezwykle istotną zaletę: działa bez względu na to, jakie są warunki atmosferyczne. Robi to mechanicznie w sposób wymuszony oraz ciągły. Na system rekuperacji składa się rekuperator. Z kolei w nim ulokowany jest wymiennik ciepła, w którym są zamontowane dwa strumienie powietrza – wywiewne oraz nawiewane, które mijają się ze sobą. Istotne jest także to, że te strumienie powietrza mimo że się mijają, to nie dochodzi do ich zmieszania.
Montaż rekuperacji w domu – poradnik
Warto wiedzieć o tym, że wbrew pozorom montażu rekuperacji nie powinno się rozpoczynać od zakupu rekuperatora. W pierwszej kolejności inwestor powinien poprosić o pomoc profesjonalną firmę o przygotowanie projektu. Trzeba też wiedzieć o tym, że tylko odpowiednio przygotowany projekt oraz montaż zagwarantuje efektywną pracę rekuperacji wyposażonej w odzysk ciepła.
Na czym polega procedura zamontowania rekuperacji w domu? Podstawowa rzecz to rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych, zaś później dochodzi do zainstalowania rekuperatora. Poszczególne budynki mocno się między sobą różnią – nawet wtedy, gdy z pozoru są bardzo podobne. Nie tylko wielkość pomieszczeń, ale również ich dokładne rozmieszczenie mogą być bardzo różne, co dość mocno wpływa na sposób funkcjonowania systemu a także umiejscowienie wszystkich urządzeń składających się na rekuperację.
Najprostszy montaż rekuperacji jest oczywiście wtedy, gdy dany budynek jest dopiero budowany. Jest to także znacznie oszczędniejsze rozwiązanie – wówczas inwestor nie musi wydawać pieniędzy na budowanie kosztownych kanałów systemu wentylacji grawitacyjnej ani komina. Końcowe koszty rekuperacji są bardzo mocno obniżone, co jest jej dodatkową zaletą. Ogromnym atutem rekuperacji jest fakt, iż każde pomieszczenie z osobna jest wentylowane przez 24 godziny na bieżąco. Zużyte powietrze jest wydalane z mieszkania, zaś świeże na bieżąco do niego dociera. Odbywa się to w dokładnie takich samych proporcjach, dlatego też jest to system tak wydajny i efektowny.