Każdy chce przebywać w czystych i ładnie pachnących pomieszczeniach wolnych od wszelkich mikrobów. Zdarza się jednak, że mieszkanie lub pomieszczenie codziennego użytku zostaje skażone, nie tylko brzydkim zapachem, ale również biologicznie. W takiej sytuacji należy przedsięwziąć środki uzdatniające wnętrze do użytku.
Warto skoncentrować uwagę na coraz bardziej popularnej metodzie, jaką jest ozonowanie pomieszczeń. Aby nie zrobić sobie krzywdy i nie wyrządzić szkód w mieszkaniu bezwzględnie należy zaznajomić się z tym, co to jest ozon, jak wygląda ozonowanie i ile trzeba wietrzyć pomieszczenie po przeprowadzeniu zabiegu.
Ozon. Taki dziwny tlen, który może zabić
Cząsteczka O2 znana jest człowiekowi od podstawowego poziomu edukacji. Wiadomo, że tlen w tej postaci jest nam niezbędny do życia. Jednakże, pod wpływem specyficznych warunków tlen zostaje wzbogacony o jeszcze jeden atom i tym samym może zabić. Cząsteczka O3 znana, jako ozon dzięki swoim właściwościom wykorzystywana jest wszechstronnie do eliminowania szkodliwych warunków dla życia człowieka. Ozon zabija bakterie, grzyby, a także wirusy. W związku z tym szerokie zastosowanie ma w dezynfekcji pomieszczeń wymagających bezwzględnej czystości mikrobiologicznej. Chętnie z ozonowania korzystają placówki szpitalne oraz laboratoryjne. W ostatnich czasach nastąpiło rozszerzenie usług firm ozonujących o przeprowadzanie zabiegów w prywatnych pomieszczeniach. Metoda ta sprawdza się do walki z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami biologicznymi i chemicznymi.
Wietrzenie po ozonowaniu. Ile trwa?
Regularne ozonowanie jest ekologiczną i bardzo skuteczną metodą dezynfekcji. Nie są tu używane żadne środki chemiczne, a tym samym proces nie pozostawia po sobie szkodliwego działania. Trzeba jednak pamiętać, że ozon to gaz trujący. W związku z tym podczas zabiegu należy opuścić lokal, a także wynieść rośliny i zwierzęta z pomieszczenia. Wskazane jest również dobre przewietrzenie pomieszczenia. Po kilku godzinach ozonowania należy odczekać, a następnie wejść do pomieszczenia w pełnym zabezpieczeniu używając środków ochrony dróg oddechowych. Zapach ozonu jest charakterystyczny i znany każdemu, kto otarł się o burzę. Ten zapach unosi się w oczyszczonym pokoju i może ustąpić dopiero po kilku godzinach. Nie jest groźny, pod warunkiem, że lokal zostanie dobrze przewietrzony. Samo wietrzenie trwa minimum od 20 do 30 minut. Po tym czasie warto jeszcze chwilę zaczekać z wprowadzeniem zwierząt, czy wniesieniem roślin.
W jakiej sytuacji warto przeprowadzić ozonowanie?
Są sytuacje, kiedy zwykłe środki czyszczące nie są w stanie wyeliminować skutków pożaru lub zalania mieszkania. Spalenizna, stęchlizna, czy smród innego rodzaju może być udręką dla lokatora. Może również być czynnikiem chorobotwórczym. Po zabiegu ozonowania można mieć gwarancję, że żadne grzyby, drobnoustroje czy alergeny nie zostaną w pomieszczeniu. Dezynfekcja, a potem dokładne przewietrzenie pokoju pozwala uzyskać efekt czystości i świeżości. Pamiętać tylko trzeba, że usuwanie niechcianych zapachów lub czynników patogenicznych zacząć należy od zlikwidowania przyczyny. Jeśli w mieszkaniu zagnieździ się grzyb na ścianie, to najpierw należy powierzchnię pokryć odpowiednim środkiem grzybobójczym, a dopiero później dokonać ozonowania. Jest to czynność, która zostawia fenomenalny efekt, ale bez usunięcia przyczyny jej działanie szybko znika.
Jak wygląda ozonowanie
Metoda dezynfekcji poprzez ozonowanie polega na rozpyleniu gazu w dobrze uszczelnionym pomieszczeniu. W tym celu wykorzystuje się generator ozonu i przy rygorystycznie przestrzeganych zasadach rozprowadza się go w dużym stężeniu. Człowiek jest nieodporny na działanie ozonu. W związku z tym do przeprowadzenia zabiegu powinien dobrze się przygotować. Odpowiednia odzież ochronna i maska chroniąca drogi oddechowe jest konieczna. Podczas samego zabiegu należy opuścić lokal. Proces ozonowania to gwałtowne utlenianie, a wiadomo, że wiele przedmiotów jest na nie wrażliwe. Zabezpieczenie ich folią pozwoli na uniknięcie szkód. Samo ozonowanie trwa odpowiednio długo, w zależności od kilku czynników. Pozbycie się przykrych zapachów to krótki czas zabiegu, ale już stęchlizna czy spalenizna wymaga długich operacji. W takich przypadkach należy również liczyć się z kilkukrotnym przeprowadzeniem ozonowania.
Koszty ozonowania
Ozonowanie można przeprowadzić wynajmując profesjonalną firmę. W tej chwili, gdy dezynfekcja pomieszczeń jest wymagana częściej niż dawniej, firm takich powstało sporo. Warto sięgnąć po doświadczonego specjalistę, gdyż ta prosta usługa jest dość niebezpieczna. Niewłaściwe przeprowadzenie ozonowania, brak informacji o działaniach po wykonanym zabiegu może doprowadzić do strat materialnych lub utraty zdrowia. Koszt zależny jest od usługodawcy, jak również dostosowany do wielkości pomieszczenia oraz wydajności i czasu pracy generatora. Kształtuje się na poziomie od 200 do 400 zł. Nie jest to dużo, nawet biorąc pod uwagę cykliczne ozonowanie. Utrzymanie pomieszczeń w higienicznym stanie ma wpływ na zdrowie osób w ich przebywających. Śmiało można powiedzieć, że potencjalne leczenie chorób wynikających z życia w szkodliwych warunkach będzie dużo droższe.