Miliony mężczyzn i kobiet na całym świecie cierpią z powodu różnych form wypadania włosów. Leki stosowane w leczeniu łysienia pomagają odbudować włosy, jeśli przyczyną ich wypadania jest brak witamin, stres, przyjmowanie antybiotyków i inne choroby, które można leczyć. Gdy przez więcej niż pięć lat nie nastąpił wzrost włosów z mieszków włosowych, dalsza ich stymulacja jest bezużyteczna. W takim przypadku pomoże tylko przeszczep włosów, co jest również wskazane w przypadku łysienia genetycznego.
Co to jest przeszczep włosów?
Kierunek operacji związanych z przeszczepem włosów zaczął się aktywnie rozwijać i ulepszać od lat 50 XX wieku. Do tej pory zachowała się tylko esencja operacji tzn. materiał dawcy jest pobierany ze strefy o wystarczającej gęstości i przesadzony w obszarze łysienia. Przeszczep włosów lub implantacja mieszków włosowych to prosta operacja chirurgiczna, która istnieje od ponad 25 lat i daje całkiem dobre wyniki. Ta operacja obejmuje przeszczep mieszków włosowych z jednej części linii włosów do drugiej, gdzie mieszek włosowy jest całkowicie nieobecny z powodu dziedziczności, stresu lub innych czynników. Wszczepialny mieszek nadal rośnie w taki sam sposób, jak w miejscu, w którym został przeszczepiony. Operacja rozpoczyna się od przygotowania i sterylizacji strefy dawcy, a następnie podaje się środek znieczulający. Wybierając metodę przeszczepu, lekarz kieruje się wynikami badania pacjenta: stopniem łysienia, stopniem wypadania włosów, stanem strefy dawcy i tak dalej.
Nowoczesne kliniki stosują dwie główne metody przeszczepu włosów:
- FUT (pasek skóry)
- FUE (bezpośredni przeszczep włosów) https://holisticclinic.pl/oferta/przeszczep-wlosow-metoda-fue/
FUT pozwala na przeszczepianie większej liczby przeszczepów na sesję (do 12 000 przeszczepów), podczas gdy przecięcie (uszkodzenie podczas pobierania) mieszków wynosi tylko 3%. Metoda jest odpowiednia dla osób z 6-7 stopniem łysienia według Norwooda, a także dla tych, u których zatrzymał się wzrost włosów w wyniku urazów lub oparzeń. W tym przypadku, gdy skóra leczy się, powstaje blizna, w której pojedyncze przeszczepy uzyskane metodą FUE nie zapuszczają korzeni.
Wadami metody FUT są długi okres rekonwalescencji, większa inwazyjność tkanek, naczyń krwionośnych oraz zauważalna blizna pooperacyjna, która pozostanie w obszarze dawcy. Metoda FUE jest mniej traumatyczna, materiał dawcy jest pobierany indywidualnie w postaci przeszczepów (wiązki pęcherzyków do 4 sztuk). Technika FUE z implantem (DHI) łączy dwa procesy jednocześnie: ekstrakcję i implantację przeszczepów przy użyciu unikalnego opatentowanego narzędzia.
Łysienie Norwooda – 7-stopniowa skala łysienia typu męskiego
Skala Norwooda-Hamiltona obejmuje osiem głównych stopni łysienia u osoby:
- Początkowa – linia włosów jest lekko przesunięta.
- Włosy wypadają z przedniej części głowy, tworzą się małe łysiny (2 cm od linii naturalnej).
- Postęp łysych łatek w obszarze skroniowo-czołowym
3a. Utrata w okolicy skroniowo-czołowej i początek wypadania włosów w strefie ciemieniowej
- Włosy wypadają na ciemieniowej części głowy, przerzedzone obszary stają się bardzo zauważalne.
- Włosy wypadają w strefie czołowej, ponadto z tyłu głowy pojawia się łysy punkt, przypominający kształtem półkole.
- Łyse strefy ciemieniowe i przednie łączą się, zwiększa się wypadanie włosów w skroniach.
- Pozostaje tylko niewielki obszar linii włosów, od uszu po tył głowy.
Ustalony stopień łysienia w Norwood daje jasne wyobrażenie o rozwoju problemu i możliwości jego wyeliminowania. Dla trichologów skala Norwooda jest punktem wyjścia do diagnozowania i identyfikowania przyczyn wypadania włosów.
Jak przeprowadzany jest przeszczep włosów?
Przeszczep włosów to niewielka operacja ambulatoryjna, bez hospitalizacji, ponieważ wykonuje się ją całkowicie w znieczuleniu miejscowym. Przede wszystkim ocenia się stan zdrowia danej osoby pod kątem występowania problemów z morfologią krwi, która może mieć wpływ na pozytywny wynik zabiegu. A także bada potrzebę wstępnego leczenia w celu wzmocnienia obszaru usuwania mieszków włosowych i obszaru przeszczepu w celu zapewnienia najlepszego wyniku.
Podczas zabiegu lekarz wstrzykuje łagodny środek uspokajający, a następnie znieczulenie miejscowe do obszaru ekstrakcji materiału, zwykle z tyłu głowy, gdzie tzw. korzenie dawcy nigdy nie wypadają i są aktywne przez całe życie. Po wyjęciu mieszków włosowych rana jest zszywa cienkim szwem bez pozostawiania blizn, a przeszczepy przygotowuje się na 1 godzinę do przeszczepu. Ostatni etap interwencji na obszarze przeszczepu włosów odbywa się również w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje kilka małych nakłuć za pomocą specjalnej igły, w które przeszczepia się mieszki, powoli i ostrożnie.
Okres pooperacyjny
Po operacji pacjent powinien nosić bandaż przez 12 godzin, aby uniknąć ewentualnego krwawienia, a w konsekwencji utraty przeszczepu. Po 24 godzinach można codziennie myć włosy i wrócić do normalnego trybu życia. W ciągu pierwszych 4 dni istnieje możliwość odczuwania bólu w okolicy dawcy, tj. w okolicy tylnej części głowy, z powodu szwów, które zwykle usuwa się 10 dni po zabiegu.