Jak wyleczyć uzależnienie od kropli do nosa? Krople zwężające naczynia krwionośne są pierwszą pomocą dla osób z nieżytem nosa. Zmniejszają obrzęk błony śluzowej i wydzielinę. Ale zaleca się używanie tych środków nie dłużej niż 5-7 dni. Jeśli nieżyt nosa jest leczony kroplami przez miesiące lub jeśli zostanie przekroczona zalecana dawka, może powstać uzależnienie od kropli do nosa. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak wyleczyć nieżyt nosa, aby zapobiec uzależnieniu.
Oznaki uzależnienia od kropli do nosa
Czasami osoba sama nie zauważa, jak zaczyna wchodzić w uzależnienie od kropli do nosa. Bez tej wiedzy zaczyna częściej stosować leki, zwiększa dawkę i wydłuża okres ich stosowania. Leczenie jakimkolwiek lekiem zwężającym naczynia krwionośne powinno być prowadzone tylko po konsultacji z lekarzem i powinno być stosowane sporadycznie. Jeżeli taka kuracja jest przedłużana konieczne będzie leczenie uzależnień od leków https://prywatny-osrodek-uzaleznien.pl/. Dlaczego? Sztuczne zwężenie naczyń prowadzi do powstania trwałego uzależnienia, dla utrzymania efektu przy każdym kolejnym użyciu, konieczne będzie zwiększenie dawki leku. Przy niekontrolowanym stosowaniu kropli zwężających naczynia krwionośne można zaobserwować efekt odwrotny i nasilenie obrzęku. Naczynia przestają reagować na lek i stają się kruche. Stan patologiczny prowadzi do krwawień z nosa nawet przy niewielkim obciążeniu i rozwoju przewlekłego nieżytu nosa. Co wtedy robić? Trzeba udać się na odwyk lekowy prowadzony przed wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią wdrożyć odpowiedni schemat leczenia takiego uzależnienia.
Główne oznaki uzależnienia od kropli do nosa to:
- Długotrwałe (ponad tydzień) przyjmowanie kropli do nosa
- Pojedyncza dawka nie łagodzi przekrwienia błony śluzowej nosa
- Osoba stale nosi ze sobą krople
- Jeśli nie ma przy sobie leku, czuje się bardzo niekomfortowo.
Jak pozbyć się uzależnienia od kropli do nosa?
Istnieje kilka możliwości pozbycia się uzależnienia od kropli do nosa:
- Odstawienie leku (nagłe, stopniowe)
- Zmiana kropli na inne
- Leczenie chirurgiczne.
Odstawianie kropli do nosa może być nagłe lub stopniowe. Jednak taki problem medyczny najlepiej konsultować w centrum psychoterapii i leczenia uzależnień od leków. Lekarze zapoznają się ze skalą problemu, rodzajem stosowanych kropli do nosa i wdrożą optymalną terapię dla osób uzależnionych. Przy natychmiastowym odstawieniu leku, po 2 tygodniach przy braku poważnych objawów odstawienia, osoba uzależniona przestanie myśleć o kolejnym sięgnięciu po leki. Zostanie przywrócone niezależne oddychanie przez nos. Wraz ze stopniowym odstawianiem kropli specjaliści ustalą ich rzadsze stosowanie i wydłużenie odstępu między wkropleniami. Mogą zalecić również rozcieńczanie kropli do nosa solą fizjologiczną i podanie dawki tylko do jednego nozdrza.
Czy zmiana leku pomoże w walce z uzależnieniem?
Jeżeli zostało wdrożone leczenie ambulatoryjne uzależnień od kropli do nosa, lekarz zaleci zakupienie kropli na bazie innego składnika aktywnego. Jeśli osoba uzależniona zdecydowała, o odstawieniu leku, ważne będzie, aby podczas przyjmowania innego leku, znowu nie doszło do uzależnienia. W sytuacjach, gdy śluzówka nosa jest silnie przerośnięta, nawet po odwyku lekowym, chory nie będzie mógł swobodnie oddychać przez nos. W takich sytuacjach zalecane jest leczenie operacyjne. Po znieczuleniu miejscowym do przewodów nosowych wprowadzana jest sonda fal radiowych, powodując blizny naczyniowe. Po takiej operacji możliwe będzie oddychanie przez nos. Jednak wszelkie działania medyczne są ustalane na oddziale leczenia uzależnień. Lekarze bazując na swojej wiedzy medycznej uzgadniają z pacjentem najlepszą metodę leczniczą.
Jaki rodzaj leczenia wdrożyć?
Aby zrozumieć przyczynę uzależnienia od leków, konieczne jest poznanie, jak działają wszystkie krople zwężające naczynia krwionośne. Podczas terapii w centrum psychoterapii i leczenia uzależnień od leków, specjalista wytłumaczy, że wiele kropli zawiera substancje lecznicze, które szybko zwężają naczynia krwionośne i zmniejszają krążenie krwi w naczyniach nosowych. Jedną z takich substancji jest efedryna, na bazie, której opracowano inne substancje o podobnym działaniu. Na początku stosowania leku można się dobrze się wyspać, ale z biegiem czasu efekt znika, ale zatkany nos pozostaje i trzeba nosić ze sobą butelkę kropli, aby prowadzić normalne życie. Wtedy pojawia się konieczność leczenia uzależnień od leków.
Uzależnienie od kropli do nosa występuje z powodu niezdolności naczyń do samodzielnego utrzymania swojego napięcia, ponieważ efedryna i jej analogi hamują syntezę hormonu norepinefryny, który jest odpowiedzialny za skurcz naczyń. Długotrwałe stosowanie takich leków powoduje zanik błony śluzowej nosa i rozszerzenie naczyń nosa. Rozwija się dystonia naczyniowa, która powoduje trwały spadek napięcia i uzależnienie od kropli zwężających naczynia krwionośne.
Jak dotąd najlepszą formą zwalczenia uzależnienia jest odwyk lekowy, czyli zaprzestanie stosowania leku. Według obserwacji lekarzy nałóg ustępuje samoistnie po 10-15 dniach, a stan pacjentów oddziału leczenia uzależnień od leków ulega stopniowej poprawie i przywrócone jest oddychanie przez nos. Jeżeli osoby uzależnione nie poddają się terapii konieczne może być leczenie operacyjne. Jest ono stosowane w przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanego efektu. Istotą takiego zabiegu jest chirurgiczne obcięcie grzbietów dolnych przewodów nosowych. Podczas operacji objętość przewodów nosowych zwiększa się, a oddychanie przez nos zostaje przywrócone.