Domy z bali – najważniejsze fakty i wymagania

Domy z bali - najważniejsze fakty i wymagania

Domy z bali – najważniejsze fakty i wymagania: biorąc pod uwagę historię XIX wieku, w środkowo-wschodniej Europie było wielu wykwalifikowanych cieśli. Przekazując wiedzę z pokolenia na pokolenie, doskonalili swoje umiejętności. Budowanie drewnianych domów było doskonalone własnymi doświadczeniami i innych rzemieślników.

Stare i nowe budownictwo

Patrząc na stare budynki, możemy łatwo zauważyć szczegóły lub decyzje strukturalne charakterystyczne dla Skandynawów i północnych Rosjan. Wykorzystywano najlepsze i najbardziej ekonomiczne metody, które stworzyły dziedzictwo budownictwa drewnianego. Stosowano zasady i liczne niuanse, które były bardzo istotne przy budowaniu mocnego, ciepłego i długowiecznego domu.

Obecnie wracamy do dawnego stylu życia i tradycji. Budowanie drewnianych domów nie jest wyjątkiem. Niestety zachowała się tylko część wiedzy o dawnych technikach budowy takich domów. Warto wybrać profesjonalną firmę budowlaną, oferującą domy najwyższej jakości.

Główne fakty i wymagania

Jak w każdym innym budynku, do głównych części w domu z bali możemy zaliczyć: ściany, belki, konstrukcje i ramy dachowe. Warto zapoznać się z podstawowymi niuansami.

Ściany: tradycyjnie 15-20 cm przyciętych kłód poziomo ułożonych w ścianę. Kłody łączone są w narożnikach, aby szczelnie je połączyć.

Kłody muszą być ze sobą szczelnie połączone, bez przerw. Sosna służy do budowy naturalnych ścian z bali. Świerk ma zdolność do zginania się i pękania, gdy zmieniają się warunki pogodowe, dlatego warto go unikać. Kłody muszą mieć wilgotność 16-20% przed rozpoczęciem budowy (naturalna wilgotność 50-70%). Kłody muszą spoczywać jedna na drugiej w płaszczyźnie nie mniejszej niż 12 cm.

Ścianki działowe powinny jak w największym stopniu wykorzystywać kłody. W przeciwnym razie należy zastosować mechanizmy kompensacji wysokości, jeżeli ścianki działowe są sztywnymi konstrukcjami, np. ceglane czy drewniane.

Równomierne obciążenie (dach i belkowanie) należy obliczyć zarówno dla ścian zewnętrznych, jak i wewnętrznych przegród drewnianych. Drzwi i okien nie można bezpośrednio przymocować do ściany z bali.

Ściany z bali dłuższe niż 5 metrów tracą stabilność, jeśli nie zastosujemy dodatkowych usztywnień (złącze może być przegrodą zrębową pociętą w ścianę zewnętrzną), dlatego musimy pamiętać o dodatkowych środkach. Bele są połączone za pomocą drewnianych kołków zgodnie z ustalonymi regułami.

Belkowanie

Głównym celem belkowania jest utrzymanie podłogi drugiej kondygnacji i całej masy, która się z nią wiąże. W domu z bali belkowanie najlepiej wykonać z drewna świerkowego. Ze względu na różne struktury sosny i świerku (ten ostatni ma zdolność do zginania się), gdy poczuje większą masę. Jednak jeśli masa będzie mniejsza, możemy zastosować drewno sosnowe.

Należy unikać kompensowania obciążenia ścian za pomocą belkowania. Na przykład konstrukcja dachu jest wzmocniona przez położenie obciążenia na belkowanie. Oczywiście można to zrobić, ale potrzebne są bardzo dokładne obliczenia, a także konkretne pomiary belkowania.

Niebezpieczne jest przechylenie belkowania na ścianie bez obciążenia.

Jeśli chcemy, aby belkowanie było stabilne, bardzo jest dokładne obliczenie wymiarów drewna i jego gęstości w zależności od obciążenia i odległości między osiami pomocniczymi.

Musimy pamiętać, by belkowanie było wykonane z dobrej jakości drewna.

Dach

Dach jest istotnym elementem domu z bali, ponieważ nie tylko skutecznie chroni przed różnymi warunkami atmosferycznymi, ale również ściska razem kłody, ze względu na swoją masę. Dlatego tak ważne jest właściwe opracowanie konstrukcji dachu, równomiernie rozkładającej ciężar na wszystkie ściany.

Najlepiej używać świerku do budowy dachu (tak samo, jak przy belkowaniu). Pamiętajmy o dokładnym zaplanowaniu konstrukcji dachu. Krawędź dachu zmieni się w przybliżeniu o dwa stopnie. Legary muszą zostać odpowiednio zamontowane. Należy skontaktować się z konstruktorami, aby uzyskać konsultacje w sprawie wymiarów dachu. Części domu mogą ulec modyfikacji, istnieje wiele drobnych niuansów. Musimy o nich wszystkich pamiętać.

Zobacz koniecznie:

Wspaniałe domy z bali

Domy z bali - najważniejsze fakty i wymagania
Domy z bali – najważniejsze fakty i wymagania

Do budowy domów z bali powinniśmy wybrać drewno najwyższej jakości. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia uszkodzeń i pęknięć w drewnie. Drewno powinno być starannie wybierane, przetwarzane, suszone i formowane.

Drewno zachowuje naturalne piękno i wyjątkowość każdej kłody. Podczas produkcji i montażu używajmy kłód o jednakowej grubości. Jednocześnie pamiętajmy, aby wysokość każdej kłody pozostawała naturalna.

Często domy z bali są zbudowane z kłód 150-200 mm, które razem tworzą drewniane arcydzieło. Dzięki wysokiej jakości materiałom i wykonaniu ściany oddychają i naturalnie wietrzą pomieszczenie. Utrzymywana jest stała wilgotność powietrza i nie tworzy się ładunek statyczny. Drewno jest naturalnym materiałem budowlanym i nie emituje żadnych substancji chemicznych do środowiska.

Warto zbudować dom z bali według sprawdzonych skandynawskich technologii. Budowa domu zaczyna się od wyboru najwyższej jakości drewna. Powinniśmy używać dojrzałego drewna (drzewa powinny mieć 70-100 lat i pochodzić z lasów zarządzanych w zrównoważony sposób) i starannie wybierać każdą kłodę.