Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

 Wiele rzeczy potrzebnych do odnowienia mieszkania możemy zrobić w samodzielnie. Często decydujemy się na tworzenie prostych mebli, szycie firan czy nawet rekonstrukcję starych drzwi. A co z kafelkami na ścianę? Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

Najważniejszy jest projekt

Zanim zabierzemy się do pracy, musimy tę pracę starannie zaplanować. Przede wszystkim należy przemyśleć jakie płytki będziemy tworzyć. W tym celu warto zapoznać się z ofertami różnych sklepów, aby poszukać inspiracji na nasze kafelki. Outlet płytek znajdujący się w naszej okolicy to dobre miejsce na takie rozeznanie. Możemy przejść się między półkami, by sporządzić notatki na temat tego, jakie płytki odpowiadają naszym gustom. Dobrym pomysłem będzie także zajrzeć do marketów na wyprzedaż płytek ceramicznych. Nie obawiajmy się kupić kilku sztuk płytek, które nas zainteresują, by później pomogły nam w projektowaniu własnych.

Kształt i rozmiar

Na tym etapie weźmy pod uwagę zarówno wielkość płytek, jak i ich kształt. Będzie to miało wpływ na to jak łatwe lub jak trudne będzie ich późniejsze położenie. To oczywiste, że płytki dekoracyjne o fantazyjnych kształtach mogą prezentować się naprawdę wyjątkowo na naszych ścianach, jednak położenie kafelków o niestandardowych kształtach może nastręczać nie lada problemów. Mierzmy siły na zamiary i zanim zdecydujemy się wycinać płytki w kształcie raksiężyca lub kwiatów, upewnijmy się, że tego typu płytki ceramiczne dekoracyjne nie będą nam spędzały snu z powiek, gdy przyjdzie nam je układać na podłodze lub ścianie.

Istotny jest tutaj również rozmiar płytek. Jeśli do zagospodarowania mamy dużą powierzchnię, to możemy sobie pozwolić na produkcję dużych płytek. Jest to nawet w pewnym sensie wskazane, ponieważ ułatwi nam wykładanie ich na podłogę czy też ścianę, znacząco skracając czas potrzebny na to przedsięwzięcie. Jeśli jednak mają być to płytki ceramiczne do kuchni o bardzo niewielkiej powierzchni, lepiej zdecydować się na mniejszy rozmiar płytek. Ograniczymy w ten sposób potrzebę niepotrzebnego ich przycinania, co potrafi bardzo utrudnić prace remontowe.

Powierzchnia

Na etapie projektowania musimy także zdecydować, czy powierzchnia naszych płytek ma być gładka, czy chcemy odbić na niej jakieś wypukłe wzory. Choć w kuchni czy łazience takie wypukłości raczej się nie sprawdzą, to płytki do salonu jak najbardziej możemy udekorować odciskając w nich wybrany wzór. Pamiętajmy jednak, by wcześniej przygotować szablon o odpowiedniej grubości – musi być ona większa niż ta, którą chcemy uzyskać. Podczas wypiekania płytki nieco się kurczą, a więc wyżłobienia ulegną spłyceniu.

Z czego zrobić płytki ceramiczne?

Głównym składnikiem przemysłowych płytek jest glina. Tak będzie także w przypadku kafelków produkowanych przez nas samodzielnie w domu. Pamiętajmy jednak, że aby płytki były trwałe i odporne na uszkodzenia, nie może to być pierwszy lepszy surowiec. Musimy zakupić specjalistyczną glinę, wystarczająco lepką, oraz o takiej strukturze, która pozwoli nam na swobodną pracę z tworzywem oraz jego odpowiednie uformowanie. Do takiej gliny dodajemy składniki, które zmieniają ją w masę ceramiczną – zazwyczaj będzie to talk i masa szamotowa.

Jak samemu zrobić płytki ceramiczne?

Kafelki w domu wyrabiamy ze wspomnianych wyżej składników, które należy połączyć ze sobą i dodać odrobinę wody. Taką masę należy wyrabiać jak ciasto, do uzyskania konsystencji ciasta właśnie. Pamiętajmy, by wszystkie składniki wymieszać bardzo dokładnie. Lepiej włożyć trochę więcej wysiłku w mieszani na tym etapie, niż później mieć zmartwienie w postaci kruszących się kafelków.

Zobacz również:

 

Masa na płytki

Dokładnie wymieszaną masę należy rozłożyć na płaskiej powierzchni, którą wcześniej wyłożymy na przykład starymi gazetami. Ewentualnie zamiast nich można użyć drewnianej deski. Masę należy starannie rozwałkować i wyrównać. Zadbajmy o to, by na całej powierzchni miała taką samą grubość. W przeciwnym wypadku na etapie wypalania temperatura będzie oddziaływała inaczej na grubsze części płytki, niż na te cieńsze, co może prowadzić do uszkodzeń.

Wycinanie płytek

Rozprostowaną, cienką masę musimy pozostawić do wyschnięcia. Wycinanie kafelków z masy o dużej wilgotności mija się z celem. Taka masa będzie się ciągnęła i zniekształcała, uniemożliwiając uzyskanie odpowiedniego kształtu kafelków. Dopiero po przeschnięciu nadaje się więc do dalszej pracy.

Jeśli mamy do wycięcia tylko kilka płytek, możemy zrobić to ręcznie, na przykład przy pomocy nożyka. Jeśli natomiast czeka nas wycinanie kilkunastu czy wręcz kilkudziesięciu kafelków, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalny wykrojnik. Na tym etapie miejmy na uwadze, że podczas wypalania płytki się kurczą. Gotowe płytki będą więc nieco mniejsze niż te wycięte z masy.

Suszenie i wypalanie

Następnie wykrojone płytki należy pozostawić do wysuszenia. Dobrym sposobem jest przekładanie ich starymi gazetami, które regularnie będziemy wymieniać. Papier będzie wyciągał wodę z płytek, przyspieszając suszenie.

Wysuszone płytki należy wypalić. Niestety temperatura niezbędna do tego procesu jest niemożliwa do osiągnięcia w domowych warunkach. Musimy skorzystać więc z usług pracowni ceramicznej, która wypali nasze kafle w temperaturze około 1200 stopni Celsjusza.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl