Leczenie depresji – psychoterapia i leki przeciwdepresyjne

Z medycznego punktu widzenia mówi się, że depresja występuje, gdy nastrój jest obniżony, przez co najmniej dwa kolejne tygodnie. I cała seria symptomów: negatywne myśli o teraźniejszości i przyszłości, zaburzenia koncentracji, niepokój, smutek, utrata apetytu, zaburzenia snu. Często zdarza się, że osoba budzi się wcześnie i nie może już zasnąć. Czasami wręcz przeciwnie, w stanie depresji pojawia się klasyczna bezsenność: trudno jest zasnąć, nieprzyjemne myśli przychodzą do głowy, często na tym tle dochodzi do chudnięcia. Leczenie depresji trzeba zacząć od psychologa lub psychiatry, czyli specjalistów mających ogromną wiedzę na temat chorób o podłożu psychicznym.

Czy leczenie depresji jest koniecznością?

  Depresja jest niebezpieczna, gdy dana osoba zaczyna poważnie myśleć o samobójstwie. Jednocześnie nie po to, aby komuś coś udowodnić. Po prostu podczas depresji wydaje jej się, że nie może liczyć na pomoc i nie ma wyjścia. Na pewno niemożliwe jest samodzielne diagnozowanie zaburzenia depresyjnego, ale każdy może podejrzewać jej obecność. Jeżeli obniżenie nastroju utrzymuje się, trzeba szukać pomocy medycznej i rozpocząć leczenie depresji.

Czy to prawda, że depresja jest charakterystyczną chorobą naszych czasów?

Jeśli mówimy o lęku i depresji, to w ciągu ostatnich stu lat rzeczywiście nastąpił znaczny wzrost tych objawów. Faktem jest, że sto lat temu w zasadzie nie zwracano uwagi na łagodne objawy złego stanu zdrowia psychicznego. Ale jakość życia poprawia się i zaczęto myśleć o warunkach, które już różnią się od normy, ale też nie są anomalią.   Jest jeszcze jedna hipoteza, dlaczego we współczesnym społeczeństwie występuje coraz więcej zaburzeń depresyjnych i lękowych. Wyjaśnia to fakt, że relacje społeczne między ludźmi słabną, a tempo życia i ładunek informacji rosną. Można mieć tysiące znajomych na Facebooku, ale jednocześnie brakuje żywej, ciepłej komunikacji i wsparcia ze strony innych. Jest to rzeczywiście uważane za jeden z czynników wpływających na wzrost depresji.

Kiedy rozpocząć przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych i co robią z ciałem?

Jeśli mówimy o leczeniu depresji, istnieją takie opcje jak psychoterapia i leczenie specjalistyczne w postaci leków psychotropowych zawierających serotoninę. Jeśli mówimy o umiarkowanej lub ciężkiej depresji, (w której na przykład osoba znacznie traci na wadze, ma myśli samobójcze i wyraźne poczucie winy), priorytetem staje się terapia lekowa. Oczywiście, potrzebna jest również psychoterapia https://psychoterapeuta-gdynia.pl/psychoterapia-mlodziezy/. Na początkowym etapie będzie dokładnie uzupełniać terapię lekową, stopniowo zwiększając jej rozmiar w procesie leczenia.   Pytanie jest bardziej skomplikowane, gdy osoba ma łagodny stopień pogorszenia nastroju. Możliwe są różne opcje, ponieważ nawet w różnych krajach istnieją różne sposoby leczenia depresji. Na przykład w Anglii zdecydowano, że psychoterapia powinna być stosowana w łagodnych stadiach. I tylko, jeśli okaże się to nieskuteczne, wówczas przechodzą na leki przeciwdepresyjne. Poczynili jednak znaczący postęp w zwiększaniu dostępności opieki psychoterapeutycznej dla ludności.   Istnieją paradoksalne przypadki dotyczące samych pacjentów. Na przykład osoba ma wszystkie objawy depresji, ale domaga się tylko do psychoterapii. I specjalista musi wyjaśnić, że to może nie wystarczyć. Jednocześnie może przyjść inna osoba, która ma wszystkie objawy niewielkiego pogorszenia nastroju z powodu trudności życiowych, ale domaga się przepisania leków, ponieważ jej sąsiad wziął i bardzo mu pomogło.

Jak długo trzeba przyjmować leki przeciwdepresyjne?

Z reguły leki przeciwdepresyjne są przepisywane na okres, co najmniej 6 miesięcy. I to od momentu poprawy. Zazwyczaj działanie tej grupy leków zaczyna się rozwijać 3-4 tygodnie po rozpoczęciu leczenia depresji. To nie są leki używane, jako karetka pogotowia. Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje wiele leków i nie zawsze można wybrać właściwy za pierwszym razem. Tak, czasami zdarza się, że lekarz przepisał leki, a chory poprawę swojego stanu odczuwa dopiero po 3-4 tygodniach.   Inna opcja leczenia depresji, gdy dana osoba przychodzi do specjalisty po pomoc, jest przepisywana terapia. Ten sam lek, najpierw w małej dawce, następnie w średniej, a następnie w wysokiej. Odpowiedź jest niewystarczająca. Lekarz zmienia na inny lek, a następnie na trzeci. I zdarza się, że człowiekowi udaje się pomóc tylko przy trzeciej lub czwartej próbie. Wybór leku może zająć dość dużo czasu.   W medycynie istnieje obecnie duży wybór leków przeciwdepresyjnych, z różnych grup, o różnych schematach dawkowania o ich własnych cechach. Każdy ma inną strukturę chemiczną i inną tolerancję. Jednocześnie u jednej osoby przyjmującej lek może nie wywoływać on żadnych skutków ubocznych, a u innej osoby w tym samym wieku mogą pojawić się problemy. Zgodnie z działaniem leków przeciwdepresyjnych można podzielić na stymulujące, uspokajające i zrównoważone. Stymulanty są potrzebne, gdy dana osoba jest zdominowana przez niepokój, apatię i zmniejszoną zdolność do pracy. Środki uspokajające dobrze działają przy połączeniu depresji i lęków, a także do korekcji zaburzeń snu.

Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota
Hugo Kołłątaja 12B
81-332 Gdynia
+48 532 361 880
www.psychoterapeuta-gdynia.pl