
Z medycznego punktu widzenia mówi się, że depresja występuje, gdy nastrój jest obniżony, przez co najmniej dwa kolejne tygodnie. I cała seria symptomów: negatywne myśli o teraźniejszości i przyszłości, zaburzenia koncentracji, niepokój, smutek, utrata apetytu, zaburzenia snu. Często zdarza się, że osoba budzi się wcześnie i nie może już zasnąć. Czasami wręcz przeciwnie, w stanie depresji pojawia się klasyczna bezsenność: trudno jest zasnąć, nieprzyjemne myśli przychodzą do głowy, często na tym tle dochodzi do chudnięcia. Leczenie depresji trzeba zacząć od psychologa https://psychoterapia-24.waw.pl/ lub psychiatry, czyli specjalistów mających ogromną wiedzę na temat chorób o podłożu psychicznym.
Czy leczenie depresji jest koniecznością?
Depresja jest niebezpieczna, gdy dana osoba zaczyna poważnie myśleć o samobójstwie. Jednocześnie nie po to, aby komuś coś udowodnić. Po prostu podczas depresji wydaje jej się, że nie może liczyć na pomoc i nie ma wyjścia. Na pewno niemożliwe jest samodzielne diagnozowanie zaburzenia depresyjnego, ale każdy może podejrzewać jej obecność. Jeżeli obniżenie nastroju utrzymuje się, trzeba szukać pomocy medycznej i rozpocząć leczenie depresji.
Czy to prawda, że depresja jest charakterystyczną chorobą naszych czasów?
Jeśli mówimy o lęku i depresji, to w ciągu ostatnich stu lat rzeczywiście nastąpił znaczny wzrost tych objawów. Faktem jest, że sto lat temu w zasadzie nie zwracano uwagi na łagodne objawy złego stanu zdrowia psychicznego. Ale jakość życia poprawia się i zaczęto myśleć o warunkach, które już różnią się od normy, ale też nie są anomalią. Jest jeszcze jedna hipoteza, dlaczego we współczesnym społeczeństwie występuje coraz więcej zaburzeń depresyjnych i lękowych. Wyjaśnia to fakt, że relacje społeczne między ludźmi słabną, a tempo życia i ładunek informacji rosną. Można mieć tysiące znajomych na Facebooku, ale jednocześnie brakuje żywej, ciepłej komunikacji i wsparcia ze strony innych. Jest to rzeczywiście uważane za jeden z czynników wpływających na wzrost depresji.
Kiedy rozpocząć przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych i co robią z ciałem?
Jeśli mówimy o leczeniu depresji, istnieją takie opcje jak psychoterapia i leczenie specjalistyczne w postaci leków psychotropowych zawierających serotoninę. Jeśli mówimy o umiarkowanej lub ciężkiej depresji, (w której na przykład osoba znacznie traci na wadze, ma myśli samobójcze i wyraźne poczucie winy), priorytetem staje się terapia lekowa. Oczywiście, potrzebna jest również psychoterapia. Na początkowym etapie będzie dokładnie uzupełniać terapię lekową, stopniowo zwiększając jej rozmiar w procesie leczenia. Pytanie jest bardziej skomplikowane, gdy osoba ma łagodny stopień pogorszenia nastroju. Możliwe są różne opcje, ponieważ nawet w różnych krajach istnieją różne sposoby leczenia depresji. Na przykład w Anglii zdecydowano, że psychoterapia powinna być stosowana w łagodnych stadiach. I tylko, jeśli okaże się to nieskuteczne, wówczas przechodzą na leki przeciwdepresyjne. Poczynili jednak znaczący postęp w zwiększaniu dostępności opieki psychoterapeutycznej dla ludności. Istnieją paradoksalne przypadki dotyczące samych pacjentów. Na przykład osoba ma wszystkie objawy depresji, ale domaga się tylko do psychoterapii. I specjalista musi wyjaśnić, że to może nie wystarczyć. Jednocześnie może przyjść inna osoba, która ma wszystkie objawy niewielkiego pogorszenia nastroju z powodu trudności życiowych, ale domaga się przepisania leków, ponieważ jej sąsiad wziął i bardzo mu pomogło.
Jak długo trzeba przyjmować leki przeciwdepresyjne?
Z reguły leki przeciwdepresyjne są przepisywane na okres, co najmniej 6 miesięcy. I to od momentu poprawy. Zazwyczaj działanie tej grupy leków zaczyna się rozwijać 3-4 tygodnie po rozpoczęciu leczenia depresji. To nie są leki używane, jako karetka pogotowia. Ważne jest, aby zrozumieć, że istnieje wiele leków i nie zawsze można wybrać właściwy za pierwszym razem. Tak, czasami zdarza się, że lekarz przepisał leki, a chory poprawę swojego stanu odczuwa dopiero po 3-4 tygodniach. Inna opcja leczenia depresji, gdy dana osoba przychodzi do specjalisty po pomoc, jest przepisywana terapia. Ten sam lek, najpierw w małej dawce, następnie w średniej, a następnie w wysokiej. Odpowiedź jest niewystarczająca. Lekarz zmienia na inny lek, a następnie na trzeci. I zdarza się, że człowiekowi udaje się pomóc tylko przy trzeciej lub czwartej próbie. Wybór leku może zająć dość dużo czasu. W medycynie istnieje obecnie duży wybór leków przeciwdepresyjnych, z różnych grup, o różnych schematach dawkowania o ich własnych cechach. Każdy ma inną strukturę chemiczną i inną tolerancję. Jednocześnie u jednej osoby przyjmującej lek może nie wywoływać on żadnych skutków ubocznych, a u innej osoby w tym samym wieku mogą pojawić się problemy. Zgodnie z działaniem leków przeciwdepresyjnych można podzielić na stymulujące, uspokajające i zrównoważone. Stymulanty są potrzebne, gdy dana osoba jest zdominowana przez niepokój, apatię i zmniejszoną zdolność do pracy. Środki uspokajające dobrze działają przy połączeniu depresji i lęków, a także do korekcji zaburzeń snu.
Psychoterapia Gdynia – Barbara Wota |
Hugo Kołłątaja 12B |
81-332 Gdynia |
+48 532 361 880 |
www.psychoterapeuta-gdynia.pl |
![]() |
![]() |
![]() |