Monitoring parkingu

Parking to miejsce postojowe. Zaparkować  można wszędzie, gdzie umożliwiają to przepisy ruchu drogowego.  Samochody zaparkowane na chodniku to dość powszechny obraz w miastach. Miejsc parkingowych jest za mało, w zatłoczonych centrach miast i na osiedlach nie ma przestrzeni na ich budowę. Zdaniem kierowców problemem jest nie tylko brak miejsc parkingowych, ale także niewłaściwe zarządzanie miejscami postojowymi. Na parkingach brakuje systemów parkingowych, które mogłyby usprawnić funkcjonowanie tych miejsc.

Oczekiwania kierowców wobec parkingów

Kierowcy najczęściej oczekują dwóch rzeczy: dostępności miejsc parkingowych i bezpiecznego parkowania, na które składa się dobry stan nawierzchni i monitoring lub przynajmniej całodobowa ochrona fizyczna. Sytuację parkingową mogą poprawić jedynie systemy parkingowe, które powinny być montowane  na wszystkich parkingach. Systemy parkingowe powszechnie stosowane są na parkingach dużych przedsiębiorstw, szpitali, urzędów administracji publicznej, na strzeżonych osiedlach, czy w strefach płatnego parkowania. Zdarzają się na parkingach podziemnych przy galeriach handlowych. Na parkingach przy trasach szybkiego ruchu lub autostradach, kierowcy oczekują infrastruktury umożliwiającej odpoczynek i zachowanie higieny, np.: toalet, pryszniców, lokali gastronomicznych.

Zalety systemów parkingowych

Systemy parkingowe to rewolucja w parkowaniu. Szlaban, który jest częścią systemu, zapewnia bezpieczeństwo parkingu. Automaty do pobierania biletów i opłat to także nadzór nad korzystaniem  z parkingu – zarządca dzięki temu wie, ile osób skorzystało z parkingu, w jakich godzinach ruch jest największy i ilu klientów posiada dodatkowe przywileje – korzysta ze specjalnych rabatów. Systemy parkingowe mogą być obsługiwane bezosobowo, to znaczy– automatycznie, co znacznie usprawnia korzystanie z parkingu.  Automatyka systemu parkingowego ma dobrą opinię wśród kierowców, ponieważ nie powoduje zakorkowania wjazdu i wyjazdu z parkingu. Większość producentów systemów parkingowych oferuje możliwość łączenia terminali wjazdowych i wyjazdowych oraz kas ze szlabanem. Sprawia to, że obsługa kierowców przebiega sprawnie i bez zakłóceń. Parkujący nie tracą czasu na formalności. Automatyczny system parkingowy zapewnia bezpieczeństwo pojazdu przez cały okres przebywania na parkingu. Dzięki monitoringowi dokumentowana jest każda obecność na parkingu, co sprawia, że system parkingowy gwarantuje bezpieczeństwo pozostawionych samochodów. W razie nieprzewidzianych zdarzeń zapis monitoringu ułatwia identyfikację sprawcy. 

Opłaty za parkowanie

Co prawda bez problemu znajdziemy parking strzeżony obsługiwany przez parkingowych, to jednak coraz więcej jest ofert miejsc parkingowych z obsługą automatyczną. Umieszczanie opłaty za parking następuje w automacie. Można płacić gotówką, kartami lub z wykorzystaniem specjalnej aplikacji telefonicznej. Uiszczenie opłaty za parkowanie w automacie nie stanowi problemu nawet dla słabo widzących lub klientów z niepełnosprawnością – ekran automatu jest podświetlony i pojawiają się na nim szczegółowe instrukcje. Osoby, które korzystają z systemów parkingowych, chwalą sprawność i automatyzm obsługi. Nadzór nad systemem jest możliwy przez internet niezależnie od miejsca przebywania nadzorującego.

Przyszłość parkowania – bezobsługowe parkingi

Parkowanie w miastach w godzinach szczytu to koszmar, to jest nadzieja na poprawę sytuacji. Monitorowane systemy parkingowe składające się z ogrodzenia, automatyki wjazdowej i wyjazdowej oraz z ubezpieczenia dla właściciela parkingu, to przyszłość miejsc postojowych. Na razie pojawiają się w największych miastach. Docelowo mogą stać się standardem parkowania. Zaletami monitorowanych systemów parkingowych jest bezobsługowość, zdalne i automatyczne kontrolowanie oraz brak konieczności zatrudniania personelu.  Automatyczne systemy parkingowe zwiększają zyski operatora i sprawiają, że działalność parkingowa staje się dochodowym biznesem. Jeżeli operatorzy systemu parkingowego zadbają o oświetlenie parkingu i dobrą nawierzchnię, to z pewnością monitorowane, bezobsługowe parkingi zyskają zaufanie klientów. Jakość parkowania też ma olbrzymie znaczenie dla kierowców. Prosty wjazd, równa nawierzchnia, dobre oświetlenie to oczekiwania kierowców w kwestii komfortowego parkowania. W Polsce nadal są miejsca, gdzie na parkingu nawet nie ma asfaltu lub jest on dziurawy. 

Oczekiwania kierowców wobec parkingów są coraz wyższe. Nie jest miejsce, w którym przypadkowo zostawia się auto. Użytkownicy oczekują wysokiego poziomu bezpieczeństwa.  Systemy parkingowe kontrolują każde miejsce postojowe na monitorowanym parkingu – wychwytują każdą przebywającą osobę i w razie wątpliwości, operator wzywa pomoc. Pomimo braku ochrony fizycznej, parkingi zachowują statut strzeżonego.  Eksperci motoryzacyjni są zgodni co do tego, że monitorowane parkingi automatyczne będą coraz popularniejsze i z biegiem czasu zdobędą na rynku pozycję dominującą ze względu na wygodę użytkowania.