Papryczki habanero – jak rozpocząć uprawę tych roślin?

Papryczki habanero - jak rozpocząć uprawę tych roślin?

Papryczki habanero to jedne z najostrzejszych, o ile nie najostrzejsze papryczki, które są dostępne na naszym rynku spożywczym. Papryki to rośliny ciepłolubne, które lubią dość mocne słońce. Ich hodowla jest jak najbardziej możliwa w naszym klimacie. Nie wiedzieć czemu są nadal niedocenione pod względem ogrodniczym. Możliwości uprawne tych roślin jednak są nieco ograniczone i potrzebują one specjalnych warunków cieplnych do pierwszej fazy wzrostu. Jednak jeśli cały proces zostanie odpowiednio przeprowadzony to rośliny te odwdzięczą się nam pysznymi owocami, które nadadzą ostrości naszym potrawom.

Jak zacząć hodowlę tych roślin?

Przede wszystkim należy zacząć od naszykowania odpowiedniego stanowiska w naszym domu lub ogrzewanym i widnym pomieszczeniu. W nasiona, które możemy pobrać samodzielnie możemy się zaopatrzyć w sklepie, który sprzedaje warzywa w Internecie  lub stacjonarnie. Można również zakupić gotowe nasiona, które są dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. Papryczki ostre i słodkie to rośliny, które lubią długi dzień i słońce (nawet to bezpośrednie) oraz wysoką temperaturę. Dlatego w lutym, gdy dzień jest krótki sadzonki należy doświetlać jeśli istnieje taka możliwość. Im wcześniej zostaną posadzone tym trudniejsza jest ich uprawa. Do momentu wykiełkowania nie trzeba stosować naświetlań. Pierwsze swoje chwile (w warunkach domowych) papryka powinna spędzić w wilgotnym woreczku, w miejscu gdzie jest jasno i ciepło. Najlepiej nada się do tego bok lodówki, w którym oddaje ona ciepło z instalacji wewnętrznej. Po kilku dniach można zauważyć wyraźne napęcznienie ziarna i to jest ten moment, w którym należy nasze nasiona przesadzić do odpowiedniej ziemi. Oczywiście w cieplejszych miesiącach możemy również zrobić zakupy online i zaopatrzyć się w ten sposób gotowe rozsady.

Idealna ziemia dla papryk to ziemia półprzepuszczalna, przeznaczona do wysiewu roślin. Nie zawiera ona dodatkowych nawozów i łatwo przepuszcza wodę. Przepuszczalna ziemia jest podłożem, które pozwoli delikatnym sadzonkom idealnie rozprowadzić system korzeniowy. Dzięki temu będzie można poszczycić się dużymi i zdrowymi roślinami, które już w połowie maja mogą zacząć wypuszczać niesamowitą ilość kwiatów. Do tego czasu jednak trzeba zająć się wschodami papryk i regularnie je podlewać. Oczywiście, aby przyśpieszyć proces wzrostu roślin, które zostały wysiane już w drugiej połowie lutego, można zakupić specjalne lampy. W dzisiejszych czasach zakupy z dowozem to forma niezwykle popularna i możemy mieć upatrzony produkt u siebie już w ciągu kilku dni. Tyczy się to również roślin oraz innych produktów pochodzących z plonów rolniczych i ogrodowych.

Sprawdź także:

Gdy papryczki będą miały już kilka centymetrów to można je przesadzić do większych doniczek lub pojemników, które zostały przeznaczone na potrzeby ogrodnicze. Podczas przesadzania należy uważać na jeszcze delikatny system korzeniowy. Mimo, że papryczki habanero są odpornymi roślinami na wszelkie zmiany to zdecydowanie każda roślina powinna być traktowana z należytą ostrożnością by nie zaprzepaścić dotychczasowej pracy. Po każdorazowej zmianie doniczek należy oczywiście pilnować by wyrośnięte papryczki miały dużo miejsca na rozrost i zawiązywanie kwiatów. Pierwsze z nich można oczywiście usuwać. Pozwoli to na skumulowanie energii rośliny w tworzenie głównej łodygi oraz liści. Potem kwiatów już nie trzeba obrywać. Wystarczy w drugiej połowie maja przenieść sadzonki do upatrzonego miejsca w ogrodzie.

Papryka to roślina samolubna i zbytnio nie lubi sąsiedztwa innych gatunków roślin. Jednakże są rodzaje pośród których papryka czuje się idealnie. I tak można sadzić ją koło pomidorów, sałaty czy kapusty pekińskiej. Nie obrazi się również jak zostanie posadzona koło ogórków. Rośliny te mają płytki system korzeniowy i nie będą konkurować z papryką habanero o miejsce i składniki odżywcze. W Internecie możemy napotkać sklepy (np. dobrze wyposażone delikatesy spożywcze), które mogą mieć w swojej ofercie dobre nawozy organiczne, które pomogą każdej sąsiadującej i docelowej roślinie rosnąć i odpowiednio rozwijać system korzeniowy. W Internecie warto robić zakupy online, gdyż wiele sklepów oferuje promocyjne i konkurencyjne ceny.

Zbiory papryk powinny nastąpić już na początku sierpnia. Owoce, które zawiązały się na posadzonych roślinach powinny być już odpowiednio wybarwione. Powinny dać się łatwo zerwać, bez używania nadmiernej siły. Skórka powinna być gładka, wolna od pęknięć i chorób.

Zobacz koniecznie:

Gdzie można kupić papryczkowe produkty?

Z roku na rok produkty z papryk słodkich i ostrych oraz ich owoce zyskują coraz bardziej na popularności. Jest to na tyle wartościowe warzywo, że właściwie znajdziemy je w każdym sklepie stacjonarnym czy nawet w “warzywniakach”, które zdecydowały się sprzedawać owoce i warzywa online. Dodatkowym atutem ogólnodostępności tego owocu jest fakt, że nawet takie sklepy jak delikatesy internetowe zazwyczaj mają w swoim asortymencie wyroby z dłuższą datą przydatności oraz świeże papryki. Habanero jest odmianą, która występuje w wielu kształtach i kolorach, więc nie będzie problemu z wyborem odpowiedniej do celów kulinarnych.

Sklep spożywczy online to idealna alternatywa dla zakupów stacjonarnych. Dzięki istniejącym możliwościom można zaopatrzyć się w brakujące produkty. Zakupy w Internecie to doskonała okazja do wypatrzenia niesamowitych okazji cenowych, które są niedostępne dla sklepów stacjonarnych. Wzrastająca popularność tego typu zakupów pokazuje jasno, że społeczeństwo europejskie szybko digitalizuje się i nie stroni od używana aplikacji związanych z składaniem zamówień na produkty spożywcze. Jednak uprawa własna papryk różnych odmian to niesamowita satysfakcja i powinno się jej spróbować chociaż raz jeśli istnieje taka możliwość.