Domy drewniane – na co zwrócić uwagę? Budowa domu jednorodzinnego w ciekawej destynacji jest marzeniem wielu osób. Jednakże, jest to bardzo kosztowna inwestycja, która wymaga zgromadzenia przez inwestora odpowiedniej ilości funduszy, które pozwolą na zakup materiału i opłatę pracowników. Tradycyjne budownictwo jest coraz częściej wypierane przez budowę domów z drewna, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem.
Drewno jest surowcem, który od wieków jest wykorzystywany do konstruowania różnych budowli. To komponent naturalny, ogólnodostępne, ale przede wszystkim łatwy w obróbce i zabezpieczeniu. Odpowiednie zabezpieczenie drewna przed działaniem czynników mechanicznych i atmosferycznych pozwoli zapewnić mu odporność i wytrzymałość na ich działanie. Budowa domów drewnianych jest obecne unowocześniona, dzięki czemu drewniane budynki cieszą się coraz większą popularnością. Warto dowiedzieć się, na co zwrócić uwagę podczas rozpoczęcia wznoszenia domu z drewna, aby cały proces przebiegł bezproblemowo?
Budowa domu drewnianego – na co zwrócić uwagę?
Projektowanie domu rodzinnego i wybudowanie go z surowców drewnianych jest coraz częściej wybieraną opcją przez inwestorów. Znalezienie właściwej firmy, która posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę, jest kwestią wyjściową, od której należy rozpocząć planowanie budowy. Warto również korzystać z nowoczesnych metod budownictwa, jak HBE system. Technologia HBE opiera się na projektowaniu domów z drewna klejonego warstwowo, co nie tylko usprawnia pracę ekipy budowlanej, ale przede wszystkim wpływa na wytrzymałość i trwałość konstrukcji. Dom z drewna klejonego wykonywane są z desek, które wykonane są z paneli łączonych z dodatkowym kanałem, który umożliwia bezpieczne rozprowadzanie instalacji elektrycznej. Niemniej jednak, aby uniknąć kłopotów i niedokładnie wykonanej pracy, przed rozpoczęciem prac warto dowiedzieć się, na jakie kwestie warto zwracać uwagę przy budowie domów z drewna.
- Gatunek oraz jakość drewna do budowy
Wybranie odpowiedniej jakości surowców do budowy domu w dużej mierze wpływają na jego wygląd oraz trwałość. Dobre drewno powinno być starannie wybrane, bez widocznych zniszczeń czy śladów wpływu czynników pogodowych. Dodatkowo ważne jest jego właściwe zabezpieczenie przed wnikaniem i działaniem szkodników, które mogłyby uszkodzić jego strukturę. Surowiec powinien również posiadać odpowiednio niski poziom wilgotności, co nie doprowadzi do jego puchnięcia lub zniszczenia od wewnątrz. Ważne jest, by wilgotność desek nie była większa niż 18%. Większy poziom wody w drewnie mógłby prowadzić do szybkiego rozwoju grzybów i pleśni. Najchętniej wybieranym gatunkiem drewna do budowy domu jest modrzew, jodła, a także sosna.
- Właściwa izolacja domu z drewna
Właściwe zaizolowanie drewna, z którego skonstruowany jest dom, wpływa na jego energooszczędność oraz ochronę przed uciekaniem ciepła z wnętrza. Mimo, że drewno jest naturalne dobrym izolatorem ciepła i efektywnie gromadzi jego zapas, ważne jest zastosowanie dobrej jakości warstwy ochronnej. Warto zastosować izolację podczas poszczególnych etapów budowy, taką jak: wiatroizolację, izolację termiczną, a także akustyczną, co z pewnością wpłynie na ochronę surowca przed uszkodzeniem, ale również pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
- Odpowiednia firma wykonawcza
Mimo, że domy z drewna są coraz bardziej popularne, znalezienie odpowiedniej firmy, która posiada niezbędne doświadczenie i wiedzę w stawianiu budynków tego typu jest bardzo trudne. Warto brać pod uwagę wyłącznie firmy, które posiadają praktykę przy budowie domów z drewna, a także cieszą się pozytywnymi opiniami wśród inwestorów. Pomoże to uniknąć nieprawidłowo wykonanej pracy, która mogłaby skutkować obniżoną jakością całej konstrukcji.
Zobacz również:
Przebieg budowy domu z drewna
Budowa domu z drewna, po znalezieniu odpowiedniej ekipy i wysokiej klasy surowców nie jest skomplikowana. Czas postawienia konstrukcji jest bardzo krótki, co jest głównym powodem, dla którego inwestorzy decydują się na postawienie tego rodzaju budowli. Budowa rozpoczyna się od wyrównania ziemi na działce i przygotowania fundamentów, zgodnie z wytycznymi na projekcie. Następnie, ekipa budowlana zajmuje się stawianiem konstrukcji drewnianej, która będzie stanowiła szkielet całego budynku. Po postawieniu szkieletu, firma zajmuje się przygotowaniem ścian nośnych i działowych, a także wykonaniem podłóg i stropu. Po wykonaniu i wypełnieniu szkieletu domu, ostatnim etapem prac jest wykonanie konstrukcji dachowej. Po postawieniu całej konstrukcji domu szkieletowego, niezbędne jest zabezpieczenie i zaizolowanie drewna, co uchroni go przede wszystkim przed działaniem warunków atmosferycznych, jak deszczu czy śniegu.
Korzyści z budowy domu drewnianego
Konstrukcje drewniane stają się coraz częściej wybieraną formą budowania domów. To opcja, która posiada wiele zalet, które wpływają na wybór takiego rozwiązania. Jakie korzyści płyną z inwestycji w budynek drewniany?
- krótki czas budowy,
- dobre parametry termoizolacyjne drewna,
- łatwe przeprowadzanie remontu i przebudowy,
- dobra trwałość konstrukcji,
- niskie koszty inwestycji,
- ekologiczna budowa, bez wykorzystania chemicznych substancji,
- naturalny mikroklimat we wnętrzu.
Drewno w budownictwie, za sprawą budowania tego rodzaju budynków z pewnością znów stało się bardzo modne. Ogólnodostępność surowca w przystępnej cenie oraz krótki czas trwania budowy są z pewnością największymi zaletami domów z drewna.