Co należy wiedzieć przed podjęciem się projektowania wnętrz?

Zanim zabierzemy się do projektowania wnętrz, musimy znaleźć odpowiedź na kilka pytań. Pierwszym z nich jest to, czego oczekujemy od naszego mieszkania. Co należy zrobić, aby w pełni wykorzystać drzemiący w nim potencjał? Jak dobrać odpowiedni rytm kolorów oraz wzorów. Czy rygorystyczne trzymanie się wybranego stylu dekoracyjnego to dobry pomysł? Odpowiedzenie na te pytania stanowi warunek, bez którego spełnienia najlepiej zdać się na pomoc fachowca. Jeśli posiadamy jednak niezbędna wiedzę i umiejętności, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sami podjęli się tego zadania.

Projektowanie mieszkania może stanowić nie tylko wyzwanie, ale również dobrą zabawę. Wszystko zależy od naszego nastawienia. W przeszłości nasz dom musiał stanowić równocześnie naszą twierdzę. Obecnie jest to już nieaktualne i bardziej trafne jest stwierdzenie, że dom stanowi naszą wizytówkę. To, jak się on prezentuje,  ma wpływ na to, jak postrzegają nas osoby nas odwiedzające. Musimy więc tak go zaprojektować, aby wyglądał elegancko i estetycznie. Nie możemy przy tym zapomnieć o aspekcie funkcjonalności. Każdy z nas chciałby mieszkać przecież w wygodnym mieszkaniu. W ostateczności dobrym rozwiązaniem może być zatrudnienie profesjonalnego architekta wnętrz.

Ogranicza się do pojedynczego stylu dekoracyjnego

Nasze preferencje mają ogromne znaczenie podczas projektowania wnętrz. Nie oznacza to jednak, że można zignorować potrzebę utrzymania mieszkania w spójnej estetyce.  Gdy zdecydujemy się na jeden konkretny styl, należy się go trzymać. Mieszanie różnej stylistyki nieuchronnie prowadzi do chaosu i tym samym negatywnie wpływa na ostateczny wygląd mieszkania. Dla fanów stylu industrialnego zaleca się użycie brązowej oraz beżowej farby do malowania ścian. Oprócz tego dobrym pomysłem jest uwypuklenie rur oraz innych elementów czysto użytkowych. Z kolei osoby preferujące projektowanie wnętrza w stylu kolonialnym powinny zaopatrzyć się w meble wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Jeśli o wzory dekoracyjne, to najlepiej ograniczyć się do tych, które cieszyły się dużą popularnością w XIX wieku. Kawalerki oraz inne niewielkie mieszkania wiążą się z pewnymi ograniczeniami, gdy przychodzi do ich aranżacji. W takich warunkach szczególnie dobrze sprawdza się podejście minimalistyczne. Oznacza to wybieranie prostych form, jasnych kolorów oraz unikanie zbyt dużej liczby elementów dekoracyjnych. W ten sposób uda nam się uporządkować dostępną nam przestrzeń i jednocześnie pozostawić ją otwartą na dalsze modyfikacje.  Chodzi między innymi o subtelne zapożyczenia z innych stylów. Mogą one przybrać postać właściwie zaakceptowanych dodatków lub mebli. Asymetrycznie powieszone obrazy stanowią doskonały sposób na wprowadzenie energii do projektowanego wnętrza.

 

Fundamenty właściwie zaprojektowanego mieszkania — wygoda oraz funkcjonalność

 Właśnie te dwa aspekty zadecydują o tym, czy dane projektowanie wnętrza można uznać za sukces. Warto zauważyć, że to jednak funkcjonalność powinna być naszym priorytetem. Nieważne jak ładnie wyglądają zakupione przez nas meble, jeśli utrudniają przemieszczanie się po mieszkaniu. Aby uzyskać efekt wygodnego mieszkania, nie wystarczy wybranie komfortowego wyposażenia. Musimy wiedzieć ile wolnego miejsca zostawić oraz jak ergonomiczne rozstawić posiadanego przez nas meble. Dobrym pomysłem jest wyznaczenie oddzielnych stref dla wypoczynku oraz aktywnych czynności. W ten sposób domownicy nie będą sobie nawzajem przeszkadzać w ciągu dnia. Jest to szczególnie zalecane w przypadku projektowania wnętrz na otwartym planie. W przypadku kilku piętrowych mieszkań warto umieścić pokoje oraz sypialnie na wyższym piętrze. Z kolei jadalnia, salon oraz kuchnia powinny znaleźć się na parterze. Wszystko zależy od ilości przestrzeni, którą mamy do dyspozycji.

Czerp inspirację z rozmaitych źródeł, ale nadaj swojej aranżacji indywidualnego charakteru

Zdjęcia znalezione w internecie lub magazynach z branży dekoracyjnej stanowią świetne źródło inspiracji. Nigdy nie należy jednak powielać ich w stu procentach. Każde mieszkanie posiada swój indywidualny charakter. Zarówno układ barw, jak i wyposażenie musi komponować się z cechami charakterystycznymi dla danej przestrzeni. Bezmyślne kopiowanie to prosta recepta na porażkę. Projektowanie wnętrz wiąże się z czymś więcej. Projektanci przygotowujący mieszkania widoczne w rozmaitych magazynach czynią to, aby zaprezentować pewien konkretny styl aranżacyjny. Jeśli on nam się spodobał i chcemy go wprowadzić w naszym mieszkaniu, konieczne jest zmodyfikowanie go w wystarczającym stopniu. Naszym celem jest to, abyśmy czuli się w takim wnętrzu wygodnie i swobodnie. Na udane projektowanie wnętrz składają się trzy główne czynniki. Jest to zmysł estetyczny, logiczne planowanie oraz prawidłowe rozpoznanie własnych potrzeb. Dodajmy do tego umiar i równowagę i otrzymamy efektywną mieszankę. Podchodząc do aranżacji, musimy wykazać się także sporą dozą cierpliwości. Wyniki takiego podejścia z pewnością nas pozytywnie zaskoczą.