Pompy ciepła

Pompy ciepła

Pompy ciepła – w jaki sposób działa? Nie da się ukryć, że pompy ciepła na dzień dzisiejszy cieszą się ogromną popularnością. Nie jest to jednak nic zaskakującego, jeśli weźmiemy pod uwagę szereg zalet takiego rozwiązania. Niewiele osób posiada jednak wiedzę w zakresie tego, na jakiej zasadzie działa takie rozwiązanie.

Czym jest pompa ciepła? Jak w praktyce działa pompa ciepła? Dlaczego ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła https://pompy-ciepla-24.com.pl to rozsądne rozwiązanie? Czy połączenie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych to dobry pomysł? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Czym jest pompa ciepła?

Bardzo często poszukujemy ekologicznego, jednocześnie stosunkowo taniego ogrzewania. Jednym z lepszym rozwiązań jest pompa ciepła. Można ją zdefiniować jako niskotemperaturowe urządzenie grzewcze, którego cechą charakterystyczną jest możliwość wykorzystywania energii cieplnej- jest ona zawarta zarówno w wodzie, powietrzu, jak i w ziemi. Pompy ciepła z praktycznego punktu widzenia to nic innego jak duże skrzynki, które w zdecydowanej większości przypadków nie zajmują więcej niż 2 metry kwadratowe. W środku układu zauważyć można czynnik roboczy- podlega on ciągłym przemianom. Wiążą się one ze zmianą ze stanu ciekłego na gazowy i z gazowego na ciekły. Sprawia to, że możliwy okaże się przepływ energii cieplnej z dolnego źródła do tego górnego. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że pompy ciepła bardzo często wykorzystują się do podgrzewania wody. Z powodzeniem mogą również oddawać ciepło w celu ogrzewania domów bądź budynków. W zamkniętym układzie pompy zachodzą zróżnicowane przemiany fizyczne. Aby uruchomić pompę, konieczne jest dostarczenie do sprężarki niewielkiej ilości energii elektrycznej, dlatego też nie musimy obawiać się wyższych rachunków za prąd.

Jak w praktyce działa pompa ciepła?

Pompy ciepła
Pompy ciepła

Wiemy już, czym dokładnie jest pompa ciepła. Warto teraz zainteresować się kwestią tego, w jaki sposób działa. Otóż pracuje ona w zamkniętym obiegu. Posiada on elementy, które są niezbędne do dokładnego omówienia- tylko wtedy jesteśmy w stanie zrozumieć, jak funkcjonuje tytułowe urządzenie. Jeśli chodzi o wymiennik ciepła, to jest to czynnik roboczy, który w praktyce jest mieszanką gazu i cieczy. Podlega on procesowi odparowania. W ten sposób jesteśmy w stanie odebrać energię z dolnego źródła. Następnie para zasysana jest z niskim ciśnieniem i trafia do sprężarki. Tam czynnik podnosi nie tylko swoją temperaturę, ale również ciśnienie. Krąży w postaci gazu do momentu, w którym trafi na kolejny element, czyli skraplacz.

Gorący i sprężony czynnik jest w stanie dotrzeć do wymiennika, jednocześnie oddaje niemalże całą energię do źródła górnego, co powoduje skraplanie. Ostatnim elementem obiegu jest rozprężny zawór- to właśnie tam racjonowany jest czynnik, który to trafia do parownika. Podczas procesu zarówno temperatura, jak i ciśnienie czynnika znacząco się obniżają. Konsekwencją tego jest to, że czynnik krąży niemalże nieprzerwanie po obiegu, co gwarantuje ciągłość pracy pompy.

Dlaczego ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła to rozsądne rozwiązanie?

Coraz większa liczba osób, które budują domy, decydują się na pompę ciepła. Niestety zużywa ona nieco więcej energii elektrycznej, aniżeli tradycyjne kotły paliwowe. Idealnym rozwiązaniem jest zatem uzupełnienie całego systemu o dodatkowe panele fotowoltaiczne – są one w stanie dostarczyć darmową energię, do zasilania tytułowego urządzenia. Kiedy inwestujemy w takie rozwiązanie, to skutecznie dbamy nie tylko o środowisko, ale również w pewien sposób uniezależniamy się od podwyżek cen prądu. Co godne podkreślenia, koszty eksploatacji mogą zostać zminimalizowane nawet do zera. Gdy takie rozwiązanie zostanie zaplanowane na etapie projektowania domu, to będziemy w stanie zmniejszyć koszty związane z kotłownią, kominem, a nawet miejscem odpowiedzialnym za składowanie opału. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że inwestycja w oba rozwiązania jednocześnie niekiedy przekracza możliwości finansowe. Koszt ten może jednak zostać obniżony poprzez korzystanie z dofinansowania, które pochodzi z programu “Czyste Powietrze”.

Czy połączenie pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych to dobre rozwiązanie? 

Nie da się ukryć, że ogrzewanie mieszkania za pośrednictwem pompy ciepła to rozwiązanie, które jest jak najbardziej godne uwagi. Przede wszystkim możemy liczyć na ponadprzeciętne oszczędności, które związane są chociażby z niższymi kosztami budowy domu. Co więcej, możliwe jest uzyskanie satysfakcjonującego dofinansowania. Warto wspomnieć o wygodzie i bezpieczeństwie, jak również o energooszczędności rzędu 75%. Pompy ciepła uznawane są niemalże za niezawodne, bowiem są w stanie pracować nawet do 30 lat bez żadnej usterki. Posiadacze takiego urządzenia mogą czuć się prestiżowo, jednocześnie liczyć na szybki zwrot inwestycji- wynosi średnio od 5 do 7 lat. Jest to również rozwiązanie, dzięki któremu pośrednio dbamy o środowisko.